Jste zde

Klidný domov s klidnými sousedy

spící žena Zdroj: perfectacoustic.cz
Existují dvě verze pravidel komunitního soužití: zvyknete si na ně nebo utíkáte z usedlosti. Toto je také typické bibi v soukromých domech, zvláště pokud chce někdo večer poslouchat hudbu o něco silněji, ale nechce mučit uši sluchátky.

19. 1. 2021

V bytech to ovšem může být problém, pokud vaše akustické nápady nesdílí i váš soused.

Klidný domov s klidnými sousedy

Existují dvě verze pravidel komunitního soužití: zvyknete si na ně, nebo utečete. Toto je také typické bibi v soukromých domech, zvláště pokud chce někdo večer poslouchat hudbu o něco silněji a nechce mučit uši sluchátky. V bytech to ovšem může být problém, pokud vaše akustické nápady nesdílí i váš soused.

Ani ve své současné životní situaci, tady ve třetím patře kondominia, se nenudím. U horního souseda bylo vždy tolik dětí, s nimiž si hrdě zasloužili odznak velké rodiny, ale když se sem nastěhovali vysokoškoláci, jedno vždy mělo pocit, že tlačí nábytek v nula-dvacet čtyři. Musím zdůraznit: nudil jsem se jen zřídka.

Samozřejmě to funguje tam a zpět, protože někdo a já a moje rodina jsme sousedé. A v posledních letech jsme také vyrostli dvě děti, které si v obývacím pokoji hrály s míčem nebo běhali nahoru a dolů. Také jsme měli domácí rekonstrukci a někdy během čištění hudba zněla na plnou hlasitost. Jednou nám byla malá stížnost, když nám minulé Vánoce připnul (milující) dopis k našim dveřím. V dopise bylo uvedeno, že anonymní soused, kterého neznáme, si stěžoval že sledujeme akční filmy v deset hodin večer. Kdy by člověk měl sledovat akční filmy?

Pro nás není přechod na usedlost volbou, takže může přijít humánnější řešení

Věděli jste, že existují speciální výrobky s akustickým filtrem, které mají neviditelné vlastnosti pohlcující zvuk? Navíc si ani nevšimnete, že je to tak skvělá věc - soused bzučí! Všimne si, že si náhle nevšimne zvuků, které ho dosud obtěžovaly. A možná tě zastaví na dalším schodišti a zeptá se, kde jsi byl v poslední době.

Existují akustické koberce, které pohlcují vrstvu tečkovaných dívek, které velmi tiše nezkouší jehlové jehly své matky, závěsy, které vám umožní večer sledovat akční film s otevřeným oknem. Ale možná nejzajímavějšími produkty jsou difuzní akustické panely, které jsou na jedné straně vyrobeny se strukturou masivního dřeva a na druhé straně jsou obloženy tlustou deset centimetrovou bavlnou a dezinfikovány ozonem.

Může tedy přijít na konci roku hlasitý smích, znělka, mazlivé natáčení a milostná píseň kroužící uprostřed velké místnosti, protože letos už upřímně nepřijdou žádné další dopisy od reptajícího souseda.

Ukažte mu také tento článek, aby věci opravdu fungovaly na obě strany.