Jste zde

Když jsou schody problém: Vyřešit ho může schodišťová sedačka

Zdroj: Stannah CZ

Schody, které byly dříve záležitostí na pár vteřin, jsou najednou nepřekonatelný problém. Na pořad dne se tak dostávají různé kompenzační pomůcky. A patří mezi ně třeba i schodišťová sedačka.

9. 1. 2014

Osoby se ztíženou mobilitou uvítají jakoukoliv pomoc. Ať se již jedná o pomoc okolí nebo využití kompenzační pomůcky. Pocit soběstačnosti ale nic nenahradí. Schodišťové sedačky tento pocit osobám, jež mají problémy s pohybem, vrátí.

Otázka první: Kde sehnat finance?

Ať už pořizujete schodišťovou sedačku nebo potřebujete upravit parametry vašeho automobilu, sáhnete poměrně hluboko do peněženky. Pokud si tedy nevyběháte některou z forem příspěvku.

První metou je zdravotní pojišťovna. Kompenzační pomůcky do částky 1000 korun vám může prostřednictvím poukazu bez problémů předepsat váš lékař, u pomůcek nad tisíc korun jde pak jeho požadavek ještě k reviznímu lékaři. U řádově vyšších částek je pak postup individuální.

schodiste-sedacky2

Finančně vám na schodišťovou sedačku může přispět pojišťovna, sociální odbor nebo třeba sponzor. Zdroj: Stannah CZ

Zdravotní pojišťovny ale nehradí vše, a tak druhou metou často bývá sociální odbor v místě vašeho trvalého bydliště. Tady si člověk může zažádat o jednorázový příspěvěk, který následně také podstupuje schvalovací proces.

Když člověk neuspěje ani tady, pak se může obrátit na některou z nadací, nebo oslovit sponzora – pro tuto variantu pak hraje fakt, že si případný sponzor může celou částku, kterou přispěl, odečíst z daní.

Otázka druhá: Jak velké budou stavební úpravy?

Schodišťové sedačky se vyrábějí v mnoha různých variantách – pro rovná, i pro točitá schodiště, pro schody dlouhé i krátké. U výrobků Stannah, které jsou sice britského původu, ale vyrábějí se v Brně, pak instalace kolejnice, po které se sedačka pohybuje, nevyžaduje žádné stavební úpravy. Což šetří zároveň čas i peníze.

Sedačka je navíc kompaktní, ve složené poloze zabírá jen minimum místa, takže prostor neblokuje a nikdo do ní byť nechtěně nenarazí. A díky senzorům na sedačce nehrozí ani náraz v opačném gardu.  Sedačka rozpozná překázku na trase a zastaví.

schodiste-sedacky3

Pro montáž nejsou potřeba žádné speciální stavební úpravy. Zdroj: Stannah CZ

Otázka třetí: Jak bezpečný je provoz?

Maximálně. Před vlastní montáží je sedačka podrobená testováním a analýzám. Její rychlost splňuje všechny bezpečnostní normy a bát se nemusíte ani úrazu způsobeného elektrickým proudem.  Sedačka je totiž transformována na neškodný 12voltový stejnosměrný proud.

Pokud by během jízdy vypadl proud, provoz automaticky zastanou baterie. Běžně je potom sedačka poháněna elektřinou z běžné zásuvky a její spotřebu výrobci srovnávají se 100wattovou žárovkou.

Otázka čtvrtá: Dají se použít i venku?

Nespornou výhodou těchto kompenzačních pomůcek je jejich univerzálnost. Schodišťovou sedačku si můžete klidně pořídit i pro své venkovní schodiště. A už vám nebude stát absolutně nic v cestě. Všechny přednosti tohoto přístroje ovšem doceníte až v zimních měsících, kdy se zledovatělé schodiště může stát velmi nebezpečnou částí vaší cesty.

Přidejte se k nám na Facebooku! Už je nás před dva a půl tisíce!

Související články