Jste zde

Kdy je cena dřevěných briket nejnižší?

waldera úvodní Zdroj: waldera.cz
Narozdíl od plynu nebo elektřiny si ale u briket můžete sami zvolit, kdy a za jakou sezónní cenu nakoupíte. Proč se ceny briket v průběhu roku výrazně mění a kdy tedy nakoupit za nejlepší ceny?

30. 11. 2020

Kdo topí briketami, ví, že jejich cena dřevěných briket se v průběhu roku mění a to až o 15 %. Když by se takto houpala cena jiných paliv, nikoho by to asi nenechalo klidným.

Poptávka po briketách se mění s topnou sezónou, a tak se není čemu divit, že ceny s podzimem stoupají, v zimě dosahují  svého maxima a s prvním jarním sluncem začínají padat na minimum. To je asi pohled každému jasný a srozumitelný. Cena výroby se odvíjí také od ceny a dostupnosti výrobního materiálu a tím je u briket dřevní pilina.

Brikety vznikají jako vedlejší produkt dřevařského průmyslu, který je závislý na přírodě a té se nedá poroučet. Kolik dřeva se na pile zpracuje, tolik pilin se následně může přetvořit v brikety. Pilina má na pile něco jako svoji životnost. Lze ji skladovat jen po omezenou dobu, pak začne zahnívat, snižuje se její výhřevnost i mění barva. Výrobci jako Waldera vyrábějí brikety pouze z čisté piliny, protože pak mají minimální popelnatost a jejich kvalita je stabilní.

479-481-480-brikety_569x258.jpg

brikety Waldera
Zdroj: 
waldera.cz
Cena briket se mění. Kupte si je nejvýhodněji!

Kácet stromy nejde, jak se komu namane. Buk se těží jen v zimě stejně tak je to ideální čas i pro modříny a borovice, kdy mají nejnižší množství pryskyřice. A i když je vhodný čas, nemusí být dobré počasí a s těžkou technikou se do lesa prostě nedostanete.

Může se pak stát, že není dostatek dřeva, a tím i piliny na výrobu briket a současně poptávka dosahuje svého vrcholu a s ní i jejich ceny. Díky nadprodukci briket se v Čechách zákazníci nemusí obávat, že v průběhu zimy brikety dojdou. Při snížení zásob jde méně briket na export a pro místní prodej je vždy dostatek. V jiných zemích ale může být situace výrazně jiná a sklady prázdné.

Výrobci pelet jako Waldera pružně reagují na všechny proměnné trhu a motivují své koncové zákazníky k nákupu s velkými slevami v období jara a léta, kdy pily jedou na plné obrátky a současně vývoz je na svém minimu. Čekat na první mrazík se nevyplácí a to doslova. Včasným nákupem briket  na zimu můžete ušetřit i několik tisíc korun. První chladné noci vás nepřekvapí, a když přihodíte do kamen, víte, že topíte skutečně za nejlepší cenu.