Jste zde

Kalifornský styl bydlení: Pusťte slunce k sobě domů!

Zdroj: www.bigstockphoto.com

Kalifornie je stát slunce a pohodlného života. Alespoň to se nám snaží namluvit hollywoodské filmy a seriály. Ať už je realita jakákoli,kalifornské bydlení je pojem, který není radno opominout.

27. 10. 2020

Jedním z předpokladů bytu zařízeného v kalifornském stylu je sice výhled na Pacifický oceán, ale ne všichni rezidenti z Los Angeles, San Diega nebo San Francisca toto pravidlo dodržují, proto ho můžeme s klidným srdcem přejít i v našich zeměpisných šířkách.

Neutrální tóny vládnou interiéru

Začít můžeme tedy minimalistickým stylem provázaným s přírodou. Představte si svůj domov jako dům s výhledem na pláž. Kaliforňané preferují otevřené vzdušné prostory a dostatek přirozeného světla.

Tomu odpovídá i použití přírodních materiálů na nábytku a podlahách. Tón bydlení udávají světlé barvy, neutrální odstíny, hnědá a námořnická modř. Všechny barvy by měly vytvořit hřejivý pocit a útulné prostředí. Tu a tam můžete na detail použít tyrkysovou, oranžovou nebo jinou zářivou barvu.

bigstock-modern-living-dining-room-and-306575854.jpg

obývací pokoj v kalifornském stylu
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Předpokladem kalifornského stylu bydlení je spousta světa a světlé barvy jako základ interiéru.

Zapomeňte na velké skříně a starou postel, ložnici musí jednoznačně dominovat velké lůžko s nepřehlédnutelným čelem. Přidejte ke svým standardním dvě polštárům další, nezapomeňte na zajímavý přehoz a vytvořte dojem královského spaní.

Ostatně nepřehlédnutelné textilie ke kalifornskému domovu patří. Ať už je to čalounění nízkých křesílek geometrickým vzorem, pruhované koberečky, hebké polštáře či hřejivé deky, všechny materiály by měly být kvalitní a originální. 

bigstock-shot-of-multi-colored-pillows-374534140.jpg

polštářky v kalifornském stylu
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Nebojte se textilií ani výrazných barev a vzorů. Ty ke kalifornskému stylu patří.

Nebojte se experimentovat

Kaliforňané sází na rozdíl například od Skandinávců na jistou dávku bohémství. Nebojte se proto do interiéru zakomponovat zajímavé etno potisky tapet či extravagentní křeslo. Celému interiéru by ale měla vládnout nenucená elegance v podobě například velkého originálního světla nad jídelním stolem nebo zajímavých rolet místo žaluzií.

Vytvořte si plážové bydlení

Máte-li balkón nebo dokonce zahradu, vytvořte si pohodlné sezení s polštáři, ratanem a velkými slunečníky. Chybu neuděláte s přírodními tóny a vzory.  Syté potisky se nebojte kombinovat jak venku, tak vevnitř. Květinové, geometrické či orientální vzory v kombinaci jasných a neutrálních barev překvapivě originálně rozzáří byt.

Není ale potřeba jimi vybavit celý byt. Snažte se je proto zkombinovat s pohodlným a minimalistickým nábytkem. Také kuchyň se snažte vybavit jako by stála v altánu před domem. Oživte ji rostlými bylinkami a čistými liniemi.

bigstock-cooking-food-on-modern-kitchen-277433320.jpg

kalifornská kuchyně
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Kalifornská kuchyně je spíše střídmá a sází na přírodní materiály.

Nezbývá vám místo nebo peníze na masivní jídelní sestavu? Přeneste i sem plážového ducha a pořiďte si stůl a židle takové, jaké bývají v vidění v restauracích na pobřeží. Každý večer si pak můžete představovat, jak usrkáváte cuba libre při šumění oceánu.

Základní esence kalifornského bydlení:

  • čisté vzdušné prostory
  • důraz na spojení s přírodou a sluncem
  • minimalistcké linie v kombinaci s bohatými vzory - zejména na textiliích
  • neformální elegance a pohodlí
  • neutrální barvy, námořnická modř a výrazné barevné detaily