Jste zde

Kachlové retro: Na kolik vyjde pořízení kachlových kamen a kde sehnat poctivé keramické kachle?

Zdroj: keramika-letovice.cz

Kachlová kamna se vrací! Stále více lidí se nechává okouzlit praskotem dřeva a sáláním tepla skrze keramické kachle. Jejich výroba je ale náročná – časově, finančně i technologicky.

6. 9. 2012

Historie kachlových kamen se v Česku začala psát asi ve 13. století. Tehdy začala na hradech a v domech těch nejbohatších nahrazovat klasické otevřené krby. Kachlová kamna byla oproti nim totiž bezpečnější a měla mnohem lepší výhřevné vlastnosti.

Masově se kachlová kamna rozšířila v 19. století, dnes jsou ozdobou na mnohých chatách a chalupách a pomalu si nacházejí cestu i do „klasických“ bytů. Pořízení, případně renovace kachlových kamen ale není záležitost několika dní. Naopak – než v kachlových kamnech poprvé rozděláte oheň, trvá to od prvotního nápadu i několik měsíců. Zvlášť, když vsadíte na poctivé ručně vyráběné keramické kachle.

Ručně dnes kachle vyrábí jen málokdo

V Česku je totiž jen minimum výrobců, kteří ještě dnes vyrábějí kachle tradičním, poctivým ručním způsobem. Jejich vylitím do sádrové formy, prvním přepálením, začištěním a následným glazurováním a finálním vypálením. Drtivá většina kachlí na českém trhu je z průmyslové sériové výroby.

kachlova-kamna2

Typická staročeská pohoda - na kachláku, tedy plotně kachlových kamen oběd, a v zápací teplo na odpočinek. Zdroj: keramika-letovice.cz

Ruční kachle pořídíte už jen v několika málo provozovnách – v Keramice Letovice, která na svých webových stránkách mluví o více než stoleté historii a vylepšování technologie ruční výroby. Jedno kamnářství s ruční výrobou působ i v Praze, ručně vyráběné kachle je možné pořídit ještě v Bechyni. Tady se k ruční výrobě vrátili v polovině 90. let.

Ručně vyráběné keramické kachle jsou každá trochu jiná, každá je originál se specifickou kresbou prasklinek v glazuře. Poctivé ruční práci pak odpovídá i cena – pokud po výrobci nechcete speciální reliéf, pak počítejte s cenou zhruba 200 až 300 korun za jeden kus.

Kachlová kamna – finančně náročná investice pro budoucí generace

Už z toho je jasné, že pořízení kachlových kamen není jednoduchou záležitostí ani z hlediska financí. Hlavně kvůli složitému systému tahů a náročné a zdlouhavé technologii výroby by se do stavby neměl pouštět laik, ani velký kutil svépomocí. Práci na kachlových kamnech byste vždy měli svěřit odborné firmě – i za cenu toho, že to nebude úplně levné. Na druhou stranu jde ale o investici na několik desítek let – a pokud budou kamna vytvořená opravdu kvalitně, pak se z nich budou těšit ještě vaše vnoučata.

kachlova-kamna3

Stavba kachlových kamen je pořádná dřina a svěřit byste ji měli jen odborníkům. Zdroj: keramika-letovice.cz

Do celkové ceny je tedy třeba započítat cenu veškerého kachloví, finance nutné na pořízení dalšího nutného materiálu (sem patří šamotová hlína, šamotové cihly, komínové vložky, komínové tvarovky a další komponenty pro stavbu komínu), kování a práci kamnářského mistra – ten si může za „položení“ jednoho kachlíku říci o 400 až 500 korun.

Samotná stavba kachlových kamen trvá minimálně týden, počítejte ale s tím, že dodací lhůta pro ručně vyráběné kachle je minimálně měsíc.

Proti revmatu i proti stresu

Výsledek ale stojí za to. Topení v kachlových kamnech je totiž ekologičtější, než v jiných typech kamen. Navíc má i pozitivní účinky na lidský organismus – pomáhá proti revmatu a prý odbourává i stres. Aby také ne – poležení v zápecí, s knížkou a něčím na zub je ideální způsob relaxace. A samotná údržba kamen je proti prvotním složitostem při stavbě naprostá brnkačka.

Přidejte se k nám na Facebooku a sledujte všechny novinky!

Související články