Jste zde

Jedete stanovat? Těchto 5 věcí si nezapomeňte sbalit!

jedete pod stan PR Zdroj: Bigstockphoto
Léto je jako dělané pro spaní pod stanem. Že jste ještě nebyli? Pokud se rozhodnete pro tento typ dovolené, počítejte s tím, že přijdete o značnou část svého pohodlí a komfortu.

28. 6. 2022

Za pár dní však možná sami přiznáte, že to stálo za to. Tady je seznam věcí, na které by se nemělo zapomenout.

Kromě vašeho stanu budete potřebovat dobrý spacák, ve kterém vám v noci nebude zima. Samozřejmostí je pak také karimatka, ať neležíte na tvrdé zemi. Tyhle tři věci jsou nutnost, ale tady je ještě pár další detailů, které vám zážitek ze stanování vylepší.

#1 Šňůra na prádlo

Věc, která v batohu či krosně zabere naprosté minimum místa a přitom je velmi užitečná.

Zejména pokud jedete stanovat na delší dobu, budete potřebovat tu a tam vyprat špinavé prádlo a rychle usušit. Šňůru nebo provázek natáhnete přes stan nebo někam ven mezi stromy a prádlo jednoduše pověsíte.

Šňůra nebo provázek je i skvělým nouzovým řešením, pokud by se vám náhodou přetrhlo upevňovací lano od stanu. Právě delší pevnou šňůrou se dá dost dobře nahradit.

#2 Igelitové tašky

Obyčejné igelitové tašky jsou při spaní v přírodě k nezaplacení. Drobnost, na kterou se často zapomíná. Zabalte si do nich například špinavé oblečení, které následně nezvlhne.

Využití se najde i pro mokré boty, aby nezašpinily zbytek vašich věcí. V neposlední řadě poslouží igelitová taška jako skvělý odpadkový koš.

#3 Vlhčené ubrousky

Nemusíte je používat jen pro osobní hygienu. Hodí se vždy, když potřebujete rychle otřít boty od bláta, stan od ptačího trusu nebo cokoli jiného.

#4 Repelent na hmyz

Asi všichni táborníci se shodnou v tom, že není příjemné, když vás ve stanu obtěžují a koušou komáři. Pokud jste se utábořili na louce, poblíž lesa nebo vody, je velká pravděpodobnost, že hmyzu bude všude plno.

Jasně, na většině stanů už dneska je speciální síťka proti hmyzu. Jenže stačí chvilka, kdy je rozepnutá a otravný hmyz máte přímo u sebe. V tu chvíli přichází na scénu repelent.

Až budete repelent vybírat, sáhněte po tom, který je voděodolný. Pokud by totiž pršelo, je třeba, aby i přes to na vašem těle působil. Repelentem můžete nastříkat kromě sebe také na celý stan. Proti komárům existují i speciálně napuštěné náramky.

#5 Elektro drobnosti

Až půjdete v noci na záchod, oceníte přítomnost baterky či klasické turistické čelovky. Závěsná lampa se pak bude hodit v případě, že si uvnitř stanu budete chtít před spaním přečíst nějakou knížku.

Z dalších elektro drobností se pak může hodit cestovní powerbanka na dobití telefonu, bluetooth reproduktor na bezdrátový poslech hudby nebo malý bezdrátový ventilátor.