Jste zde

Jaký robotický vysavač vybrat? Důležitý je výkon i hlučnost

robotický vysavač na podlaze Zdroj: www.bigstockphoto.com
Robotické vysavače patří mezi inovativní společníky moderních domácností, kteří si hravě poradí s úklidem nejrůznějších podlahových krytin. Abyste dokázali naplno využít jejich potenciál, je dobré vědět, podle čeho robotický vysavač vybírat.

4. 6. 2020

Robotický vysavač volte podle podlahové krytiny, kterou máte doma. Pokud domácnosti disponuje koberci, chce to výkonného robota, který si s nimi dobře poradí. Máte doma položený laminát, dlaždice nebo moderní marmoleum? Pak to bude chtít vysavač, který zvládne i vytírání. Pokud vysavač pořizujete do členitého prostoru s množstvím překážek, sázejte na toho s dobrou navigací.

Nízkou hlučnost ocení i vaši sousedé

Robotické vysavače jsou v porovnání s těmi běžnými méně hlučné. Důvodem je menší sací výkon. Pokud ale máte doma plovoucí podlahy, nejen vy, ale zejména vaši sousedé ocení výrazně tišší přístroj. Volte proto vysavače, jejichž hlučnost se pohybuje někde okolo 55 až 56 dB. V případě koberců a s nimi související potřeby vyššího sacího výkonu, můžete vybrat vysavače s hlučností okolo 60 až 70 dB.

bigstock-white-robot-vacuum-cleaner-cle-363889060_1.jpg

robotický vysavač na vytírání
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Pokud máte doma i podlahy, pak volte model, který zvládne i vytírání.

Typ baterie a dobíjení ovlivňuje dobu úklidu

Starší přístroje jsou vybavené Ni-Mh bateriemi, které ale bohužel trpí tzv. „paměťovým efektem,“ což znamená snížení kapacity baterie tím, že ji nabíjíme dřív, než byla stoprocentně vybitá.

Proto je vhodnější volit modernější přístroje vybavené Li-ion bateriemi s lepšími vlastnostmi. Při výběru sázejte na vysavače s větší baterií. Díky ní totiž zvládnou uklidnit větší plochu na jedno nabití. Zajímat by vás měla také doba nabíjení. Jedno nabití může trvat 120 minut nebo třeba šest hodin.

bigstock-white-robot-vacuum-cleaner-cle-363889336_1.jpg

robotický vysavač se senzory
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Moderní robotické vysavače jsou vybavené senzory a některé i kamerami.

Kartáče přizpůsobte typu podlah i domácím mazlíčkům

Většina moderních robotických vysavačů je vybavena dvěma typy kartáčů. Ten hlavní (podélný) smete nečistoty do sacího otvoru. Může být buďto gumový, nebo štětinový. Gumový kartáč si výborně poradí s hrubými nečistotami a nezamotávají se do něj chlupy a vlasy. Na druhou stranu je hlučnější než kartáč štětinový. Ten je vhodnější spíše na koberce, kde lépe zachytí prach, vlasy a zvířecí chlupy. Jeho nevýhodou je náročnější údržba. Druhý (postranní) kartáč ometá zdi a nábytek.

Dostatečný objem zásobníku vám ušetří práci

Při výběru nového robotického vysavače se zaměřte také na objem jeho nádržky/zásobníku. Ten bývá oproti běžným vysavačům pochopitelně menší. Obecně můžete vybírat ze zásobníků o objemech od 0,3 do 0,77 litru. U větších ploch rozhodně nevybírejte vysavač se zásobníkem pod 0,5 l. 

Vysavač-akrobat se vyplatí

Zajímat by vás měla také výška překážky, kterou dokáže robotický vysavač překonat. Většina robotických vysavačů si dokáže dost dobře poradit s překážkou do výšky 1 cm, pokud ale máte vyšší prahy nebo koberce s vyšším chlupem, volte robotický vysavač se schopností překonat překážku vysokou 1,5 až 2,2 cm.

Rozměry a tvar vysavače mnohé napoví

V neposlední řadě byste se měli zaměřit také výšku vysavače. Ta je důležitá s ohledem na váš nábytek v místnosti. Před koupí proto změřte výšku prostoru pod postelí, gaučem a dalšími kusy nábytku, pod kterými by se robot mohl případně zaseknout.

Co se týče tvaru – do rohů se bez problémů dostanou vysavače trojúhelníkové, hranaté a déčkové. Ty kulaté by měly být vybavené alespoň postranním kartáčem. 

Související články