Jste zde

Jakou podlahu zvolit? Rozdíl mezi laminátovou a vinylovou podlahou

dřevěná podlaha Zdroj: Bigstockphoto
Nemůžete se rozhodnout jaký typ podlahy zvolit a dřevěnou jste z praktických či finančních důvodů vyřadili? Vyzkoušejte její laminátové či vinylové alternativy. Tento článek poslouží jako poradce, na co si dát pozor a jak při výběru podlahy postupovat

29. 6. 2021

Výběr podlahy je jedním ze zásadních rozhodnutí při výstavbě každého nového prostoru, a proto je důležité si zvážit všechna pro a proti. Oba výše zmíněné typy podlah mají společné to, že jsou alternativou přírodních podlah. Laminátové podlahy patří mezi nejčastěji pokládané typy podlahových krytin. V průběhu let se jejich často kritizovaná pověst vyvinula a dnes si můžete vybrat z celé škály kvalitních designových variant.

Laminátové podlahy se vyznačují snadnou údržbou, cenovou dostupností a krásným přírodním vzhledem. Neopomenutelnou předností laminátové podlahy je i její snadná instalace

Vinylové podlahy jsou nejrychleji vyvíjející se podlahovou krytinou na světě a zároveň jsou velmi oblíbeným typem podlahoviny mezi zákazníky. Jsou charakteristické svou odolností, snadnou údržbou a velkým výběrem designů. Vinylové podlahy mají nízké náklady na údržbu, jsou k dispozici ve velkém množství nabízených dekorů a vyznačují se skvělými zvukovými izolačními schopnostmi.  

obr1.png

Zdroj: 
www.bricoflor.cz

Cena

Cena laminátové podlahy se pohybuje v přívětivějších rovinách než v případě vinylové podlahy. Ovšem pokud cena není vaším hlavním rozhodovacím faktorem doporučujeme zvážit i ostatní vlastnosti vinylových a laminátových podlah tak, abyste vybrali přesně to, co bude nejvíce vyhovovat vašim potřebám.

Využití ve vlhkém prostředí

Asi největším rozdílem mezi vinylovou a laminátovou podlahou je jejich odolnost vůči vodě. Vinylové podlahy jsou velmi odolné vůči vodě a vlhkosti, tudíž je možné je použít i v místnostech se zvýšenou vlhkostí, jako jsou například koupelna nebo kuchyně. Odolnost laminátových podlah je v tomto ohledu o poznání nižší, proto není doporučováno je pokládat do místností, jako jsou koupelna či sklep. 

obr2.png

Zdroj: 
www.bricoflor.cz

Tepelná a hluková odolnost

Vinylové podlahy patří mezi teplé krytiny – to znamená, že mají mnohem lepší zvukově izolační schopnosti. Díky jejich pružnosti a hlukové odolnosti se po nich i příjemněji chodí. Zároveň jsou velmi odolné vůči mechanickému poškození. V potaz je ovšem potřeba vzít i citlivost vinylových podlah na teplotní extrémy. Jak mrazy, tak velká horka mohou změnit molekulární strukturu vinylu.

Laminátové podlahy jsou tvrdší, a tím pádem i hlučnější. Ovšem úroveň hlučnosti můžete snížit pomocí vhodné protihlukové podložky. Laminátové podlahy jsou vhodné pro podlahové topení, což v případě vinylových podlah může být problémové vzhledem k jejich citlivosti na tepelné výkyvy. 

Instalace 

Jak laminátovou, tak vinylovou podlahu lze snadno a rychle nainstalovat. V případě vinylových podlah je možná instalace pomocí takzvaných click systémů, nebo tak, že ji budete lepit na podklad.

U vinylových podlah se preferuje spíše pokládka pomocí lepení, jelikož se tak lépe zabrání pozdějšímu „hýbání“ podlahy. Laminátové podlahy je možné instalovat také pomocí zaklikávacích systémů jako je například Quick-Step, který díky horizontálnímu zaklikávání usnadňuje proces instalace ještě o kousek víc a vy si můžete nainstalovat podlahu bez problému i sami.  

obr3.png

Zdroj: 
www.bricoflor.cz

Související články