Jste zde

Jako vybrat správný Wi-Fi router?

Zdroj: vas-pomocnik.cz
Celý svět je dnes digitální. Připojení přes pevnou linku nebo kabel je přežitek. Lepších výsledků dosahuje připojení skrz Wi-Fi. Tahle technologie pokrývá celou republiku. Jediné, co potřebujete, je vhodný router. Jak vybrat správný?

4. 12. 2018

Pro vhodné fungování a vaši spokojenost a komfort je ale potřeba, aby router splňoval určité základní požadavky. Je zkrátka nutné ho vhodně vybrat a zaměřit se na to, co je pro vás důležité – tedy na rychlost připojení (aby nebyl internet příliš pomalý, to je totiž nepříjemné), rozsah pokrytí, frekvence i bezpečnost.

Rychlost

Kvalita Wi-Fi se dá posuzovat z různých hledisek. Parametrem, který o ní vypovídá nejvíce, je rychlost připojení. Ta se udává v megabitech za sekundu. Pokud jde o rozdělení podle rychlosti, můžeme Wi-Fi routery roztřídit do pěti tříd podle standardů.

My osobně doporučujeme v dnešní době volit router, který má označení alespoň n (tedy nejméně čtvrté generace). V opačném případě se vám může stát, že vaše připojení bude příliš pomalé, a vzhledem k tomu, že dnešní webové stránky jsou na přenos dat čím dál náročnější, se vám možná některé weby vůbec nezobrazí.

Rozsah pokrytí

Nelze se na něj spoléhat úplně stoprocentně, ale je dobré, pokud bude signál vysílaný z routeru pokrývat celý váš byt. Přeci jen je nepříjemné, pokud si přenesete notebook z ložnice do kuchyně a internet vám přestane fungovat, protože Wi-Fi prostě nedosáhne.

Frekvenční pásmo

Standardní a dříve využívané je pásmo 2,4 GHz – poskytuje pouze tři nepřekrývající se kanály, navíc v tomto pásmu fungují i bezdrátové myši nebo klávesnice. Proto je připojení při využití tohoto pásma pomalejší a hodí se spíše na jednoduché online úkony.

Oproti tomu se dostává do módy pásmo 5 GHz, které dává dostupných hned 23 nepřekrývajících se kanálů, proto se zde můžeme setkat s menším počtem rušivých interferencí.

Čím dražší, tím lepší, neplatí. Třeba si přečíst různé recenze a testy spokojených zákazníku, kteří vám poradí, jak si vybrat ten nejlepší Wi-fi router pro vás.

Související články