Jste zde

Jak vyřešit problém s vosím hnízdem? Jak se ho nejlépe zbavit?

vosí hnízdo PR Zdroj: Pixabay
Vosy jsou hmyz, který může způsobit nepříjemnosti nejen kvůli svým žihadlům, ale také kvůli svým hnízdům. Hnízda vos mohou být umístěna na různých místech, jako jsou stromy, pod střechami, v zahradních nářadích nebo v dalších konstrukcích.

9. 5. 2023

V tomto článku se podíváme na způsoby, jak se účinně a bezpečně zbavit vosích hnízd, aniž bychom použili seznam. Před zahájením jakýchkoli opatření je důležité si uvědomit, že vosy mohou být agresivní, pokud se cítí ohrožené. Proto je nutné postupovat opatrně a v případě potřeby kontaktovat odborníky na dezinsekci.

Identifikace vosího hnízda

Prvním krokem při řešení problému s vosím hnízdem je jeho identifikace. Vosí hnízda mají obvykle základnu v podobě kuželovitého tvaru, který je tvořen celulózou. Celulóza je získávána z dřeva, které vosy oškrabují svými silnými čelistmi. Na vrcholu hnízda je otvor, kterým vosy vylétávají a vrací se zpět.

V závislosti na druhu vos se může vzhled a velikost hnízda lišit. Některé hnízda mohou být velká a dobře viditelná, zatímco jiná mohou být menší a skrytá. Pokud si nejste jisti, zda jste našli vosí hnízdo, můžete sledovat aktivity vos v okolí. Pokud se vám podaří sledovat, kam vosy létají a kam se vrací, můžete tak zjistit, kde je jejich hnízdo.

Tabulka: Porovnání charakteristik různých druhů vos

Druh vosy

Barva

Hnízdo

Velikost hnízda

Společenská vosa

Žluto-černá

Stromy, střechy

20-50 cm

Sršeň

Oranžovo-černá

Stromy, zem

30-60 cm

Zemní vosa

Žluto-černá

Zem

15-30 cm

Bezpečné odstranění vosího hnízda

Po identifikaci vosího hnízda je důležité zvážit, jak ho bezpečně odstranit. Existuje několik metod, které můžete zkusit, ale je důležité vždy postupovat opatrně a dbát na bezpečnost.

První metoda je použití chemických prostředků k hubení vos. V obchodech s pesticidy můžete najít různé spreje a prášky, které jsou speciálně určeny pro hubení vos. Při použití těchto prostředků je důležité dodržovat pokyny výrobce a chránit se před možnými alergickými reakcemi. Před použitím se také ujistěte, že v oblasti nejsou žádní lidé ani domácí zvířata.

Druhou metodou je mechanické odstranění hnízda. Tuto metodu je možné provést pouze v případě, že je hnízdo dostupné a není příliš velké. Před odstraněním hnízda je důležité se řádně chránit, mít na sobě ochranný oblek, rukavice a brýle. Hnízdo je možné odstranit pomocí dlouhé tyče nebo nástroje, kterým se hnízdo oddělí od povrchu, na kterém je připevněno. Po odstranění hnízda je nutné ho co nejrychleji přesunout na bezpečné místo, kde vosy nebudou představovat hrozbu. Pro “inspiraci” jsem pro vás našli i toto video MASSIVE Yellow Jacket Nest INFESTATION | Wasp Nest Removal | Thousands Of Wasps!

Odborná pomoc

Pokud nejste zkušení s odstraňováním vosích hnízd nebo se obáváte o svou bezpečnost, je nejlepší volbou kontaktovat odborníky na dezinsekci. Firma Dezinsekce ASD nabízí profesionální služby v hubení vos a odstraňování hnízd. Odborníci vám zajistí rychlé a bezpečné odstranění hnízda a navíc vám mohou poskytnout rady, jak předcházet opětovnému vytvoření hnízd vos na vašem pozemku.

Prevence

Aby se vosím hnízdům předešlo v budoucnu, je důležité dodržovat několik preventivních opatření. Jedním z nich je pravidelná kontrola vašeho pozemku a okolí, abyste mohli včas zjistit přítomnost vos a jejich hnízd. Dále je dobré odstranit zdroje potravy, které mohou vosy přitahovat, jako jsou otevřené odpadkové koše, zbytky jídla nebo přebytky ovoce na stromech.

Dalším preventivním opatřením je zabezpečení míst, kde by se vosy mohly usídlit a založit hnízdo. Ujistěte se, že jsou všechny trhliny a štěrbiny ve střeše, stěnách nebo zahradních konstrukcích řádně zapečetěny. Můžete také zkusit nainstalovat vosí pasti, které jsou k dostání v zahradních centrech. Tyto pasti obsahují lákadlo, které přitahuje vosy a následně je zachytává.
Poznámka na závěr, víte, že v jednom vosím hnízdě je přibližně 12 000 jedinců? Zdroj Wikipedie, takže zabít jednu dvě plácačkou úplně nepomůže. 

Související články