19. 7. 2018
Domácí spotřebiče jsou při úklidu často opomíjené. Přitom jejich čistota je zárukou bezproblémového chodu a delší životnosti. Vezměte úklid opravdu z gruntu – se vším všudy. Zapomeňte však na předražené a mnohdy neúčinné chemické prostředky a vsaďte na osvědčené rady našich babiček! Čištěním pomocí jedlé sody, octa a citronové šťávy ušetříte nejen své zdraví, ale i přírodu.
Nebezpečný vodní kámen
V rychlovarné konvici se nejčastěji usazuje vodní kámen. Jeho přítomnost výrazně prodlužuje dobu ohřevu vody, negativně ovlivňuje chuť a kvalitu ohřáté vody, představuje ideální místo pro množení bakterií a velmi výrazně zkracuje životnost. Zasáhněte dříve, než bude pozdě.
Vodního kamene z vaší se zbavíte jednoduše a levně. Varnou konvici naplňte vodou až k rysce maxima, přidejte polévkovou lžíci kyseliny citronové a nechte vodu přejít varem. Převařenou vodu nevylévejte a nechte ji působit ideálně přes noc. Druhý den vodu vylijte a v konvici uvařte už jen čistou vodu. Zbavíte se tak veškerých nečistot.
S větším nánosem vodního kamene také zatočí voda s octem smíchaná ve stejném v poměru. Postup je stejný. Abyste se následně zbavili nepříjemného octového zápachu, varnou konvici bude nutné vyvařit několikrát.
Důkladnou péči si zaslouží i topinkovač. Nahromaděné drobky můžou způsobit požár! Po každém použití proto topinkovač otočte dnem vzhůru a vysypte všechny drobky. Připeklé zbytky odstraňte jemným kartáčkem. Zdroj: www.bigstockphoto.com
Pevný povlak, který se zabydlí i ve vaší pračce i myčce
S vodním kamenem se potýkají i jiné domácí spotřebiče. Pokud nezasáhnete včas, jeho přítomnost může mít fatální následky. Opravdu chcete kupovat novou pračku nebo myčku na nádobí?
Myčka na nádobí si zaslouží vaši péči minimálně jednou za měsíc. Zbavíte se nejen vodního kamene, ale i zbytků jídla a mastnoty, které mohou být příčinou nepříjemného zápachu, flekatého nádobí, plísní a bakterií.
Nasypte do myčky jeden až dva sáčky jedlé sody a zapněte úsporný program. S odolnějšími nečistotami zatočí jeden litr octa a program, který bude nastavený na vysokou teplotu. Na závěr nezapomeňte umýt i vnější části myčky a těsnění kolem dvířek.
Při čištění toustovače zapomeňte na ostré předměty, které by vám poškrábaly povrch. Připečené zbytky jídla vám pomůže odstranit ubrousek namočený v citronové vodě. Zdroj: www.bigstockphoto.com
Buben a veškerá skrytá a těžko dostupná místa vaší pračky nejlépe vyčistíte praním na prázdno za vysoké teploty. Namísto pracího prášku nasypte do přihrádky jedlou sodu a místo aviváže nalijte ocet. Zbavíte se tak vodního kamene, nepříjemného zápachu a usazených zbytků pracího prášku a aviváže. Nezapomeňte hadříkem otřít těsnění dvířek a důkladně vymyjte dávkovač.
Jde to i bez drhnutí!
Pořádně potrápit dokáže i špinavá mikrovlnná trouba. Vyčistit ji přitom lze tak jednoduše. Zapomeňte na zdlouhavé drhnutí a do mikrovlnky vložte misku s octem a vodou nebo misku s plátky citrusů. Po pěti minutách ohřevu na nejvyšší stupeň vám uvolněná vlhkost umožní připečené zbytky jídla snadno odstranit. Navíc citron nebo pomeranč mikrovlnnou troubu příjemně provoní.
Vnitřek lednice jednou za měsíc vytřete vodou smíchanou s octem. Vždy však postupujte se shora dolů a zevnitř ven.Zdroj: www.bigstockphoto.com
O něco vyšší level představuje trouba. I v tomto případě se však mastnoty a připálenin můžete zbavit bez pomoci silné chemie. Stačit vám bude pouze jedlá soda a voda. Z obou ingrediencí si utvořte kašovitou hmotu a potřete s ní vnitřek trouby. Směs nechte minimálně čtyři hodiny působit a poté vnitřek pořádně vymyjte. Na odolnější nečistoty můžete nastříkat ještě ocet a na mastné sklo použijte prášek do pečiva.