Jste zde

Jak vybrat správnou hračku vzhledem k věku dítěte?

hračky pro děti Zdroj: sinsay.com
Jestliže hledáte hračku pro vaše dítko, může to být zapeklitější úkol, než by se mohlo zdát. Hračky pro děti bychom totiž měli vybírat také podle věku. Pokud nevíte, jak na to, nezoufejte a přečtěte si následující řádky. Jistě najdete potřebnou inspiraci.

17. 5. 2023

Podle jakých parametrů vybírat hračku pro dítě?

Hračku pro dítě můžeme vybírat na základě několika kritérií. Především by měly být hračky vyrobené z kvalitního a nezávadného materiálu. Dále můžeme hračku vybírat podle věku dítěte. Možná totiž úplně netušíte, co by mohlo naše dítě v daném věku bavit. Výrobci hraček to vyřeší za vás.

Stačí se podívat na cedulku u hračky či na popisek na e-shopu a hned budete mít jasno. Děti mají totiž v různém časovém období tzv. senzitivní fáze. Některé hračky tedy dokážou dítě v tomto období vhodně inspirovat.

Dětskou hračku pak můžete vybírat i podle designu. Tady už záleží zejména na vás a na vkusu vašeho dítěte. Některé děti mají rády výrazné barvy, jiným nevadí hračky v neutrálních barvách, které si pak mohou malý kreativci dokonce i přizpůsobit k obrazu svému.

Zaměříme-li se např. na dřevěné kostky, můžete vašim dětem obstarat kvalitní barvy a kostky si pomalovat podle svého gusta právě s vaší ratolestí. Na e-shopech a v hračkářstvích se pak hračky dělí např. na edukativní, plyšové, sportovní, dřevěné apod. I zde se můžete řídit jednotlivými kategoriemi.

Jakou hračku vybrat novorozenci, kojenci a batoleti?

Ti nejmenší ocení zejména náruč pečujících rodičů. Na trhu jsou však i hračky, které jsou určeny už pro takto malé děti. Vašeho novorozence a kojence můžete potěšit tzv. muchláčkem. Ten jim bude dělat společnost při spaní a později např. i ve školce. Maminky, které už nějaké to dítko mají, nám dají jistě za pravdu.

Další oblíbenou hračkou pro miminka jsou kontrastní knížky nebo štěrchátka na kočárek. Hodit se vám bude i hrací dečka se závěsnými kontrastními prvky. Malé děti totiž po narození nevidí tak ostře, jako je tomu v pozdějším věku.

Dobrou volbou bude pro ty nejmenší i kolotoč nad postýlku. Přes den děti potrénují očka a večer při něm mohou usínat. Batolata pak milují hračky, které mohou tahat za provázek. V kurzu jsou i zvukové hračky, které mají často zároveň edukativní charakter. Dobrým řešením jsou i navlékací kroužky a kuličkodráhy. Na hračky si pro vaše děti můžete vyhradit i specifické místo. Vhodnou volbou jsou např. koše na hračky. Alternativou jsou pak poličky nebo boxy.

Jakou hračkou potěším dítě v předškolním věku a která udělá radost dítěti v mladším školním věku?

Dětem v mladším školním věku uděláte radost např. zajímavou deskovou hrou. Starší děti si pak oblíbily i kreativní hračky, které slouží na tvoření a na malování. Trefou do černého budou pro děti v předškolním období i tzv. napodobovací hračky. V tomto věku se totiž dříve nebo později dostaví období napodobování. Dítě si hraje na vaření, uklízení, nakupování apod.

Výrobci hraček o tom moc dobře vědí a mezi hračkami tak najdeme kuchyňky, nádobí, napodobeniny domácích spotřebičů apod. Děti v předškolním věku pak milují i hračky na písek. Stylové hračky pro děti najdete např. i zde: https://www.sinsay.com/cz/cz/. Tady si hračku vybere i to nejnáročnější dítko.