Jste zde

Jak vybrat pomůcky na čištění zubů?

pomůcky na čištění zubů Zdroj: nazuby.cz
Drogerie i internet jsou plné obchodů s nabídkou dentálních produktů. K čištění zubů potřebujete čtyři věci – zubní kartáček, zubní pastu, mezizubní kartáček a ústní vodu. Jak je vybrat?

13. 7. 2020

Správný zubní kartáček

Základem při čištění zubů je mechanické odstranění zubního plaku. Takže správně vybraný zubní kartáček je prvním krokem k úspěchu. Jenom takový totiž setře ze zubů největší část toho, co se na zubech během dne usadilo. Základem jsou rovná a hustá vlákna. Ta se nejlépe přizpůsobí tvaru zubu. Podle velikost úst také vybírejte odpovídající velikosti hlavičky kartáčku. Čím menší ústa, tím menší kartáček potřebujete. Pokud byste koupili kartáček příliš velký, nedostanete se s ním zadním zubům, které jsou nejzatěžovanější a mají tak největší sklon ke vzniku zubního kazu.

Tvrdost kartáčku vybírejte podle vlastního pocitu. Nejměkčí kartáčky jsou velmi jemné, ale i kvůli tomu je nutné se čištění zubů věnovat déle. Pro přechod z tvrdého zubního kartáčku zvolte nejprve tvrdost označovanou jako Soft a poté můžete přejít na ještě měkčí varianty.

I když budete mít ten nejlepší kartáček, tak jste teprve na půli cesty k dobře vyčištěným zubům. Abyste si neuškodili a zuby kvalitně vyčistili, musíte ovládat správnou techniku. Tu vás naučí buď dentální hygienistka, nebo se můžete podívat na návodná videa.

Zdroj: bigstockphoto.com

Osvěžení a dobrý pocit

Zubní pasta je v podstatě jenom doplňkem správného použití zubního kartáčku. Často obsahuje fluoridy, které pomáhají posilovat zubní sklovinu, a tím přispívat k ochraně zubů před kazem. V široké nabídce najdete ale i pasty pro zmírnění citlivosti zubů nebo pomocníky v boji s krvácením dásní. Důležité je ale pamatovat na to, že vaše problémy se zuby pasta nevyřeší. Ty vyřeší pouze správná ústní hygiena a pravidelné návštěvy dentální hygieny a zubní ordinace.

Skoro polovina úst jsou mezizubní prostory

Špatně čištěné prostory mezi zuby mohou za 4 z 5 problémů s dásněmi. Při použití běžného kartáčku se do nich nedostanete a pasta vás taky nezachrání. Nejlepšími pomocníky jsou jednoznačně mezizubní kartáčky. Správnou velikost vám pomůže nejlépe vybrat dentální hygienistka. Mezizubní kartáčky stačí používat jednou denně večer, což prodlouží čištění zubů přibližně o 30 vteřin.

Finální osvěžení díky ústní vodě

Na závěr čištění zubů odstraní zbylé nečistoty spolehlivě ústní voda. Ta bez alkoholu nevysušuje ústa, takže udrží déle svěží pocit. Speciální ústní vody pomohou kontrolovat neodstraněný zubní plak a vody s obsahem chlorhexidinu zase oceníte při krvácení dásní nebo při aftách. Pozor, ústní voda nenahrazuje čištění zubů, a to ani během dne.

Autor: Andrea Ivaničová, www.nazuby.cz