Jste zde

Jak ušetřit na zálivce zahrady? Pořiďte si čerpadlo. Poradíme jak vybírat

Zdroj: Tallas

Zahrada bez vody je jako poušť bez písku. Chcete-li, aby vám na ní vše pořádně rostlo, musíte rostlinám i trávníku pravidelně a v potřebném množství dodávat zálivku. A obrovským pomocníkem v tomto úsilí může být kvalitní čerpadlo.

28. 5. 2013

Zalévat celou zahradu klasickou konví je otrocká práce. Navíc se většina zahrádkářů tam, kde je to možné, snaží vyhnout odebírání vody z vodovodního řadu – je to totiž zbytečně drahé. Alternativou je tedy voda, kterou nabízí sama příroda – a právě v té chvíli se člověk neobejde bez kvalitního čerpadla. Vodu je totiž nutné dostat ven ze studny, sudu, dešťové jímky, zahradního jezírka nebo odjinud.

Vyberte to, co opravdu potřebujete!

Má-li být zahradní čerpadlo účinným pomocníkem, je potřeba dobře vybírat a zvolit typ, který je nejvhodnější právě pro vaše potřeby. Třeba do vrtaných studní jsou určena čerpadla do vrtu, která jsou tvarově velmi štíhlá a dokáží čerpat vodu i z opravdu velkých hloubek a na velkou vzdálenost.

mountfield-cerpadla3

Na zahradě se většinou neobjedeme bez kvalitního povrchového čerpadla. Zdroj: Mountfield

Pro čerpání vody z povrchových zdrojů, jako jsou například zmíněné jímky, sudy či jezírka s čistou (nekalovou) vodou, jsou pro změnu ideální čerpadla povrchová.

„Většina čerpadel je elektrických. Ale tam, kde přívod proudu chybí, můžeme zvolit i čerpadlo benzinové,“ říká Michal Makalouš ze společnosti Mountfield. A při výběru vhodného čerpadla bychom se podle Makalouše měli zajímat o víc věcí.

Odolné materiály jsou nutnost

Například hlavní konstrukční díly musí být vyrobeny z velmi odolných materiálů, jako je nerezová ocel, speciální tvrzené plasty nebo tradiční litina. Moderní hi-tech plasty se svou dlouhou životností vyrovnají životnosti kvalitních kovů. A navíc nerez ocel i plasty snadněji odolávají přirozenému vytváření vodního kamene.

mountfield-cerpadla2

Benzinové čerpadlo pomůže v situacích, kdy není v dosahu elektrický proud. Zdroj: Oleo-Mac

Na zahradě se při zapojení čerpadla pochopitelně neobejdete bez ohebné sací hadice. „Ideální je taková, která je vyztužena spirálou, aby se pod tlakem sání neškrtila. Na konci by měla být osazena sacím košem, který by měl mít zpětnou klapku a případně i filtr na zachycování drobných nečistot,“ uzavírá Makalouš. A dodává, že je důležité, aby se čerpadlo dalo jednoduše a rychle zprovoznit. Takový požadavek pak splňují samonasávací čerpadla s ejektorem.