Jste zde

Jak správně udržovat klimatizaci a proč je její údržba důležitá?

údržba klimatizace PR Zdroj: allegro.cz
Tak jako ostatní elektrotechnická zařízení vyžaduje i klimatizace pravidelnou údržbu. Pokud není údržba prováděna aspoň před letní sezónou, může být výrazně snížena účinnost klimatizace, případně pak může dojít k nevratnému poškození.

24. 10. 2023

Jak se tedy o klimatizaci správně starat a proč jsou jednotlivé kroky důležité?

Začněte čištěním filtrů klimatizace

Základní péče o klimatizaci začíná u čištění filtrů, pokud by byly filtry příliš zanešené nečistotami, ať už se jedná o prach, pyly nebo třeba chlupy domácích mazlíčků, bude omezeno volné proudění vzduchu. S tím pak samozřejmě klesne efektivita klimatizační jednotky a narostou vaše účty za elektřinu. V horším případě bude klimatizace méně foukat, až přestane jít úplně.

Než se pustíte do vlastního čištění klimatizace, ujistěte se, že je vnitřní jednotka odpojena z elektrické sítě. Následně otřete klimatizaci od nečistot a prachu vlhkým hadříkem po celém povrchu.

Nyní odklopte horní víko vnitřní klimatizační jednotky a vyjměte prachový filtr. Ten můžete vyčistit tak, že jej vysajete vysavačem nebo jej omyjete ve vlažné mýdlové vodě. Filtr pořádně propláchněte od mýdla a nechte vysušit. Pokud je vaše klimatizační jednotka vybavena i dalšími filtry, postup u nich opakujte. Poté opatrně vysajte drobné nečistoty z klimatizační jednotky. Postup aplikujte i u vnější jednotky.

Až filtry vyschnou umístěte je zpět na své místo, zapojte klimatizaci zpátky do sítě a máte hotovo.

Filtry ve vnitřní jednotce klimatizace byste měli v sezóně čistit aspoň jednou měsíčně. Venkovní jednotku pak jednou až dvakrát ročně.

Pokud budete prachové filtry čistit pravidelně, vyhnete se i složitějšímu čištění výměníku, který se nachází až za nimi a k jehož čištění je nutné používat speciální spreje.

Eliminujte zdravotní rizika používání klimatizace včas!

Nemoci, plísně a další nežádoucí mikroorganismy si pobyt ve vlhkém a tmavém prostředí užívají, takže se jim v klimatizačních jednotkách daří. Zároveň pak platí, že se nemoci nejsnadněji šíří ve vnitřních prostorech, a to i bez klimatizace. Nutné tak je klimatizaci pravidelně dezinfikovat. Jinak začne klimatizace zapáchat a její stav se může nepříznivě projevovat i na vašem zdraví.

Dezinfekci klimatizace je vhodné provádět společně s čištěním filtrů, ušetříte si tak práci navíc s rozebíráním vnitřní klimatizační jednotky. Samotný postup dezinfekce klimatizace se pak liší dle jejího typu. Vhodné tedy je postupovat dle pokynů výrobce, které jsou uvedeny v návodu k použití.

V praxi se však nejčastěji setkáte s tím, že odpojíte klimatizační jednotku, vyjmete prachové filtry, nastříkáte dezinfekční roztok do jednotky a na její povrch a necháte jej 20 minut působit. Následně povrch klimatizace otřete čistým hadrem, a klimatizaci můžete znovu složit a začít používat. Zbytky dezinfekčního roztoku z klimatizační jednotky odtečou spolu s kondenzátem.

Můžete se však setkat i s modely, kde se provádí dezinfekce klimatizace při plném provozu tím, že dezinfekční roztok nastříkáte do výparníku. U vybraných modelů se pak dezinfekční přípravek aplikuje přímo do přístroje pomocí hadičky do nasávacích otvorů a trysek klimatizace, a to ve vypnutém stavu. Klimatizaci můžete bez obav opět spustit za dvacet minut po použití.