Jste zde

Jak nařezat poleno, aby hořelo celou noc? Naučte se vyrobit finskou svíci!

polena jako finské svíce Zdroj: Shutterstock
Švédský, indiánský nebo kanadský oheň. Lidově „finská svíce“ a v originálu Jätkänkynttilä představuje mimořádně účinný a spolehlivý způsob využití dřeva jako zdroje světla a tepla na zahřátí a případné vaření. Jak si ji vyrobit doma?

27. 2. 2023

Finská svíce, která funguje na principu komínového efektu, si k nám našla cestu až z dalekého Laponska. Zmíněný efekt zajišťují otvory ve špalku dřeva, které do sebe nasávají okolní vzduch.

Výrazný tah pak umožňuje hoření pouze uvnitř špalku. Díky tomu hoří dřevo daleko pomaleji a hravě si na něm ohřejete například jídlo, nebo opečete špekáčky. 

Tenhle divoký oheň rozděláte prakticky kdekoliv. Odpadají tak starosti s budováním ohniště a hledání vhodného materiálu. Finskou svíci samozřejmě pořídíte v hobby marketech nebo na internetu za pár stovek. Snadno si ji ale můžete vyrobit taky doma během několika mála minut.

shutterstock_698442097.jpg

hořící finská svíce
Zdroj: 
Shutterstock
Podle průměru polena hoří finská svíce 6 až 8 hodin.

Jak na výrobu finské svíce?

K výrobě indiánského ohně budete potřebovat suché poleno s minimálním průměrem 10 centimetrů. Dřevo můžete použít prakticky z jakéhokoliv stromu, pokud ale máte k dispozici dobře vysušenou osiku, bude to ideální. Kromě vhodného polena si přichystejte i motorovou pilu. 

Finská svíce by měla mít řezy po téměř celé své délce. Nejprve si proto špalek postavte na širší stranu a pilkou veďte první řez do přibližně 3/4 hloubky špalku. Pokud byste provedli řezy příliš hluboko, svíce se vám po chvilce hoření rozpadne.

shutterstock_1537140323.jpg

příprava finské svíce
Zdroj: 
Shutterstock
Finskou svíci pořídíte v obchodě, nicméně tam vyjde často i na stokoruny. Levnější je si ji vyrobit doma.

Náš tip: Aby se vám špalek během přípravy nerozpadl, můžete ho obtočit pevnějším drátem. 

Poté si špalek otočte o 90 stupňů a veďte druhý řez kolmo k prvnímu. Při pohledu ze shora byste měli vidět čtyři přibližně stejné sekce. Pokud je vybraný špalek opravdu velký, pomocí jednoho či dvou řezů zvyšte počet dílků na šest či osm. V tomto bodě je svíce připravena k zapálení.

Svíci zapalujte jako klasický oheň

To nejtěžší máte za sebou. Teď už jenom stačí finskou svíci přenést na vhodné místo a zapálit. Nejprve naplňte zářezy poblíž vršku svíce troudem (např. vyschlá kůra, jemné odštěpky dřeva anebo papír). Poté nahoru přidejte třísky a malé větvičky. Trochu větviček a třísek si schovejte i na později.

Jako první zapalte troud, který jste vložili do výřezů. Plamen by měl následně zapálit zbytek materiálu, který leží na polínku. Ve chvíli, kdy se vrchní část svíce rozpálí, menší uhlíky začnou dopadat do jejího středu a oheň začne polínko pomalu „požírat“ zevnitř. Dle velikosti polena může finská svíce hořet šest až osm hodin.

Praktický tip závěrem: Nezapomeňte po rozpálení čas od času do svíce přihodit nějaké to dřevo. Chvíli to totiž trvá, než indiánský oheň začne fungovat sám o sobě. 

Použité zdroje:

  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/finska-svice.html
  • https://militaryrange.com/novinka-jak-vyrobit-finskou-svici
  • https://www.aazdravi.cz/skvela-finska-svice-za-15-minut-udelejte-si-ze-spalku-varic-v-terenu-zvladne-to-kazdy/