Jste zde

Jak na vytápění domácnosti? Toto je 5 nejčastějších způsobů

vytápění 1 Zdroj: bigstockphoto.com
Stavíte dům nebo rekonstruujete byt? Nemůžete se rozhodnout, jaký typ topení zvolit? Způsobů máte v dnešní době opravdu dost. Stačí si vybrat podle svých finančních možností, preferencí a velikosti obytného prostoru.

23. 10. 2020

1. Elektrické vytápění

Vytápění pomocí elektřiny je rozhodně nejkomfortnější způsob. Elektrické připojení je dostupné skoro všude a při stavbě se dá snadno rozvést po domě. Navzdory těmto výhodám se však od elektrického vytápění pomalu upouští. Důvodem jsou zejména vysoké ceny elektřiny.

Elektrické topení se doporučuje zejména pro menší prostory, ve kterých je dobrá izolace a teplo příliš neuniká. Jinak by vás účty mohly nepříjemně překvapit.

Skvělým doplňkem k elektrickému topení mohou být i tradiční konvektory. Ty se často využívají do malých místností, kde třeba topit jen občas. Jejich nespornou výhodou je dostupná cena a možnost regulování teploty. I díky nim můžete topit elektřinou úspornější.

2. Topení plynem

Topení na plyn je velmi oblíbený a asi nejběžnější způsob vytápění. Pokud nestavíte někde na samotě daleko od civilizace, s plynovou přípojkou nebude problém. Při topení s plynem vyprodukujete minimální množství škodlivých emisí a vyjde vás to levněji než elektrická varianta. Plynové topení je pohodlné a teplotu si rovněž můžete regulovat podle sebe.

Jedinou nevýhodou je potřeba plynového kotle a s tím spojené počáteční náklady. V tomto směru se však rozhodně nevyplatí šetřit. Kvalitní kotel vám při správné údržbě vydrží roky.

Zdroj: bigstockphoto.com

3. Topení dřevem

V minulosti bylo topení dřevem tím nejpopulárnějším způsobem. Krb či kamna nesměly chybět v žádné domácnosti. I v dnešní době někteří lidé volí tuto možnost. Nejčastěji je to pro poměrně nízkou cenu palivového dřeva. Ta se však může navýšit, pokud chcete dřevo, které je předem vysušené a zpracované na polínka.

Další nevýhodou je, že naštípané dřevo je třeba někde uskladnit. Rovněž oheň v kotli, nebo v krbu musíte založit svépomocí a dávat pozor, aby vám neuhasl, jinak vám příliš teplo nebude.

4. Využití tepelného čerpadla

Další možností, jak topit efektivně, je pořídit si tepelné čerpadlo. Tento způsob je jedním z nejekologičtějších, protože je založen na využívání obnovitelných zdrojů. Tepelné čerpadlo funguje tak, že s pomocí malého množství elektrické energie získává teplo ze země, vody nebo ze vzduchu a předává ho topnému systému.

Nevýhodou tepelných čerpadel je jejich vysoká pořizovací cena a náročná údržba. Pokud si však plánujete postavit menší moderní soběstačný dům a váš rozpočet není příliš omezený, o této možnosti popřemýšlejte. Přestože je počáteční investice nadprůměrná, později se vám vrátí.

Zdroj: bigstockphoto.com

5. Infračervené topení

Infračervené topení je výrazně levnější a zdravější než klasické způsoby. Funguje na principu elektromagnetického vlnění, které je podobné slunečnímu záření. Teplo z infračervených panelů příjemně sál a rychle ohřívá celé plochy i okolní předměty. Velkou výhodou tohoto typu je rovněž to, že při topení se vzduch v místnostech nevysušuje. To ocení zejména astmatici a lidé s jinými dýchacími obtížemi.

Infračervené topení se hodí spíše do menších bytů, protože teplo se v místnosti příliš nevrství. Problémem také bývá nízká životnost infračervených panelů. Avšak i navzdory všem nevýhodu si tento novodobý způsob nachází stále více příznivců.