Jste zde

Jak na čištění zahradního bazénu? Nejde o nic náročného, ale je potřeba pravidelnost a poctivost

Zdroj: bazenyshop.cz

Pořízením bazénu na zahradu starosti s letním ochlazením nekončí. Spíše naopak. O vodu v bazénu se totiž musíte starat. Není to nic náročného, ale pro dobré výsledky musí být péče pravidelná a poctivá.

16. 4. 2013

Mezi průzračnou hladinou a vodou, skrze kterou není přes zákal a nečistoty vidět dno, je pořádný rozdíl. A samozřejmě platí, že každý by dal raději přednost té první verzi. Vždyť právě čistota vody je společně se soukromím jedním z hlavních faktorů, proč si lidé pořizují bazény na zahradu. Voda v bazénu proto potřebuje pravidelně čistit – a to jak mechanicky, tak chemicky.

Začněme u toho, co je vidět

Můžete se snažit sebevíc, ale z hladiny bazénu budete neustále stahovat drobné lístky, hmyz, větvičky. Množství nečistot, které plavou na hladině můžete omezit pořízením krycí plachty. Nečistoty se do bazénu však stejně dostanou pokud do bazénu vstupujete neosprchovaní nebo s nečistotami na nohou. Drobné nečistoty pak plavou nejen u dna, ale i při hladině.

bazeny-srp2

Péče o bazén a hlavně o vodu v něm musí být pravidelná a poctivá. Zdroj: bazenyshop.cz

Jak se jich zbavit? Finančně nenáročnou variantou na větší nečistoty je používání bazénové síťky, alternativou finančně náročnější, ale pohodlnější jsou pak takzvané skimmery. Skimmer je hladinový sběrač nečistot, nasává vodu společně s nečistotami s hladiny a odvádí jí do filtrace. Skimmer je vybaven sítkem na hrubé nečistoty, čímž snižuje zanášení filtrace.

Očištění dna a stěn pak obstará buď speciální bazénová kartáč, nebo bazénový vysavač. A pozor – právě tuto část čištění spousta majitelů bazénů podceňuje. Po zimě často bazén rovnou napustí, stěny neočistí a pak hořekují nad rychle zkaženou vodou. Důkladné očištění dna a stěn je ale absolutní základ! Stejně jako pravidelná filtrace vody skrze pískový filtr.

Bazénová chemie pomůže od toho, co není vidět

Znečištění vody nicméně neindikují jen mechanické nečistoty. Bazénová voda je totiž plná drobných mikroorganismů. Na první pohled je sice nevidíte, pro kvalitu vody jsou ale určující. Stejně jako hladina pH.

bazeny-srp3

Očista vody probíhá jak mechanicky, tak chemicky. Jedno bez druhého fungovat nemůže. Zdroj: bazenyshop.cz

Ideální pH vody v bazénu se pohybuje v rozmezí 7,1 až 7,5. Pokud je pH nižší, trpí kovové části, jako jsou třeba schůdky do bazénu, rychleji totiž korodují. Vysoké pH  vody pak dráždí oči a pokožku. Upravit pH pomůže filtrace i vhodná bazénová chemie.

V průběhu sezony je dále nutné vodu desinfikovat. A toto čištění bazénů nejčastěji probíhá za pomoci chlorových přípravků. V poslední době nicméně získávají na oblibě přípravky bez chlóru – ty jsou sice dražší, ale nedráždí pokožku, a jsou tak vhodné i pro bazény, ve kterých se koupou hlavně děti.

Pokud je voda kalná tak, že skrze ni nejsou vidět ani bazénové schůdky pak je nutné takzvané vyvločkování. Přípravek, který se do vody nasype, způsobí „vysrážení“ nečistot do větších vloček, které se pak zachycují ve filtraci.

bazeny-srp4

Investice do filtrace se rozhodně vyplatí. Zdroj: bazenyshop.cz

Zdá se vám péče o bazén náročná? Nebojte! Nejde o nic složitého, nicméně jde o proces, který je potřeba dělat pravidelně a který se nesmí šidit. Na vodě je totiž každé drobné ošizení okamžitě vidět a vám pak mnohdy nezbude nic jiného, než bazén kompletně vypustit, vyčistit a znovu napustit. A to přijde nejen na spoustu času, ale ve výsledku i na spoustu peněz.