Jste zde

Jak funguje podlahové topení?

Jak funguje podlahové topení PR Zdroj: vchal / Shutterstock
Podlahové topení patří mezi moderní způsoby, jak v dnešní době topit ve vašem domě. Za pomoci trubek s teplou vodou nebo elektrických topných kabelů se dostává teplo do podlahy, odkud dále pokračuje vzduchem.

19. 9. 2022

Na rozdíl od klasického topení radiátory se teplo uvolňuje na předměty v dané místnosti až poté. Ve výsledku může být teplota vzduchu v místnosti nižší než u klasického vytápění, ale tepelná pohoda bude minimálně stejná, navíc spotřeba energie, a tedy i cena za používání je výrazně nižší.

Skladba podlahového topení je prakticky vždy stejná, jen s malými rozdíly podle požadovaných vlastností a materiálů. Co se týče rozdílu mezi teplovodním a elektrickým způsobem, tak ten je rovněž minimální. Jednou máte v podlaze zabetonované vodovodní trubky a při druhém způsobu zase topné dráty nebo fólie. A samotném povrchu najdete již podlahu, kterou si sami vyberete. Nespornou výhodou je, že můžete použít téměř všechny druhy materiálů a nejste tak nijak limitováni.

Jaké výhody a nevýhody můžeme u podlahového vytápění čekat?

Zaujalo vás, jak to vše funguje, ale stále nejste rozhodnutí? V tom případě by vám mohlo pomoct ještě malé shrnutí výhod a nevýhod, které tento druh vytápění nabízí.

Podívejme se na hlavní výhody

  • Hned první plusové body získává za estetiku a nízkou náročnost na prostor. Jelikož vše, co potřebujete je pod vašima nohama, nemusíte řešit umístění. Navíc plnohodnotně zastoupí radiátory, které zbytečně zabírají v domě místo.
  • Při topení tímto způsobem dochází k minimálnímu víření prachu, a to ocení hlavně astmatici nebo alergici.
  • Při instalací odbornou firmou a zvolením kvalitních materiálů vám bude fungovat mnoho let bez jakékoliv údržby.
  • Samozřejmě dlouhodobá nízká spotřeba energie a s tím spojených peněz.

Jako vše, má podlahové topení i své nevýhody

  • Mezi hlavní nevýhody musíme uvést rychlost vytápění, jelikož podstatnou chvíli trvá, než se vytápěcí systém nahřeje a zvedne se teplota v místnosti. Ovšem s tím je spojeno i to, že jednou vyhřátá podlaha vám chvíli vydrží a vychladnutí trvá delší dobu.
  • Počáteční náklady jsou výrazně vyšší než klasické řešení za pomocí radiátorů. Z dlouhodobého hlediska vám to ale vrátí nízkými náklady na provoz a jistým komfortem.
  • Poslední větší nevýhodou se týká rozmístění velkého nábytku. Protože, čím více podlahy je jim pokryto, tím více tepla pohlcuje a hrozí, že volný prostor nedokáže dostatečně vytopit danou místnost.

Nyní již máte dostatek informací o tom, jak vlastně podlahové topení funguje a zda pro vás převažují výhody nad nevýhodami. Pravdou je, že pokud v obzvlášť dnes složité době, co se týče cen energií chcete ušetřit, pak z dlouhodobého hlediska by toto mohlo být přesně co hledáte.