Jste zde

Hračky do dětského pokoje? Vsaďte na chytré hračky Montessori

chytré hračky Montessori PR Zdroj: marikun / Shutterstock
Dětský pokoj by měl být místem, kde si děti mohou hrát, učit se a rozvíjet své schopnosti a dovednosti.

26. 1. 2023

Ačkoli jsou klasické hračky stále velmi oblíbené, mnoho rodičů se dnes zaměřuje na takzvané chytré hračky, které jsou navrženy tak, aby dětem poskytovaly nejen zábavu, ale také podporovaly jejich rozvoj a učení.

Montessori pedagogika

Skvělou volbou pro děti jsou Montessori hračky. Jsou založeny na specifickém způsobu výuky, který byl vyvinut italskou pedagožkou Marií Montessori. Metoda se zaměřuje na respektování individuálních schopností a potřeb dětí a jejich samostatný rozvoj přirozenými cestami. Předměty jsou navrženy tak, aby podporovaly tento přístup a umožňovaly dětem získat dovednosti a poznatky vlastním tempem a způsobem.

Mezi typické příklady patří například různé pomůcky pro začlenění matematiky a přírodních věd do hry, jako jsou kostky s čísly nebo předměty pro rozpoznávání tvarů a barev. Dále jsou to hračky, které umožňují dětem pracovat s předměty v reálném světě, jde například o různé nástroje nebo kuchyňské pomůcky. Tím se děti učí praktickým dovednostem, ale také rozvíjejí svou představivost a kreativitu.

Prvky založené na principu Montessori jsou vhodné pro děti všech věkových kategorií a poskytují jim dlouhodobou zábavu a učení. Navíc jsou často vyrobeny z kvalitních a bezpečných materiálů, což je pro rodiče důležité. Pokud hledáte nové dětské hračky a chcete zvolit něco, co bude přínosem pro rozvoj a učení vašich ratolestí, vybavení inspirováno principy Montessori může být skvělou volbou.

Další možnosti

Je třeba mít na paměti, že výuka Montessori není jedinou možností pro rozvoj. Každé dítě je jedinečné a má své vlastní schopnosti a potřeby, takže je důležité vybrat hračky, které jsou pro ně vhodné a budou pro ně přínosem. I přesto mohou Montessori hračky být skvělým doplňkem do dětského pokoje a pomoci dětem rozvíjet jejich schopnosti a dovednosti. Kromě toho se však nabízí i řada dalších možností, které si děti zamilují. Pokud hledáte něco, co děti zaujme a umožní jim rozvoj, nabízí se také interaktivní zábavné prvky.

shutterstock_136224746.jpg

montessori hračky
Zdroj: 
Phovoir / Shutterstock

Zábavné učení

Interaktivní hračky reagují na pohyby nebo akce dětí a jsou schopné s nimi komunikovat. Mohou to být například různí plyšáci, kteří hrají hudbu nebo zpívají písničky, vybavení s dotykovými obrazovkami, hračky s různými druhy senzorů nebo třeba roboti a podobně.

Interaktivní prvky jsou oblíbené především u menších dětí, které jsou zvídavé a rády objevují nové věci. Díky interakci s plyšákem a dalšími prvky se mohou učit novým dovednostem a poznatkům a rozvíjet svou představivost a kreativitu. Navíc se tak ratolesti dokážou zabavit na dlouho, což je pro rodiče velkou výhodou.

Je důležité mít na paměti, že takovéto doplňky by neměly být jedinou formou zábavy. Je vhodné, aby se děti věnovaly i jiným aktivitám, například četbě knih či aktivnímu pobytu venku. Interaktivní hračky by měly být spíše doplňkem k těmto aktivitám a neměly by přebírat příliš velkou roli v dětském životě.

Správný výběr

Pokud chcete do dětského pokoje pořídit interaktivní hračku, je dobré zvolit takovou, která bude vhodná pro věk dítěte a bude splňovat všechny bezpečnostní normy. Je také důležité dbát na to, aby byl produkt kvalitní a měl dostatečnou životnost. Interaktivní předměty mohou být skvělou volbou pro rozvoj vašich ratolestí, ale je třeba je vybírat s rozvahou a zodpovědností.

Vybavení inspirované principy Montessori a interaktivní hračky jsou skvělou volbou pro rozvoj a učení. Umožňují rozvoj individuálních schopností, přičemž děti rozvíjí dovednosti vlastním tempem. Dále umožňují komunikaci, což má pro děti také přínos. Vždy však výběr přizpůsobte věku a zájmům dítěte.

Související články