Jste zde

Dveřní kování : Jak si ochránit majetek a sebrat zlodějům radost z „práce“

Zdroj:

Víte, jak zabezpečit dveře proti vniknutí lupičů? Nejste si jisti, zda vyměnit vložku či kování? Máte pocit, že neumíte správně vybrat? Nejjednodušší, a přitom i nejlevnější cestou, je nákup bezpečnostního kování spolu s bezpečnostní vložkou.

7. 11. 2013


Přečtěte si ty nejčastější otázky, na které se lidé ptajív souvislosti s dveřním kováním. Odpovídá Martin Erba, jednatel společnosti AC-T servis

Co všechno pomůže ochránit byt proti vniknutí zlodějů?

Dalo by se říci, že existuje hned několik faktorů, které by nás měly zajímat – kování společně s vložkou, dveře, zárubně a závěsy. Všechny tyto prvky společně vytvářejí bezpečnostní ochranu vchodových dveří a měly by odpovídat určité úrovni. Pokud bezpečnostní kování namontujeme na obyčejné dveře panelového domu, nebude to mít žádný význam. To samé platí, i pokud namontujete bezpečnostní kování na obyčejnou stavební vložku. Kování ničemu nepomůže, pokud nebude bezpečnostní i vložka. Obyčejnou vložku otevře zkušený zloděj za méně než patnáct sekund. Při výběru kování tedy dbáme především na ochranné a bezpečnostní prvky a na sladění všech součástí do stejné bezpečnostní třídy. 

Čím se liší bezpečnostní kování od běžného?

Liší se především tloušťkou vnějšího ochranného štítu a kvalitou materiálu, ze kterého je vyrobené. Neméně důležité jsou skryté prvky, které zajišťují ochranu proti mechanickému poškození - odvrtání a zlomení vložky nebo odvrtání matek, které drží štít. Kdyby se podařilo kování mechanicky poškodit a pachatel by se dostal k vložce, mohl by ji za pomoci různých pák zlomit. Běžné kování bývá pouze plechové, materiál je více či méně dekorací a slouží především k zamaskování otvorů, které jsou ve dveřích. Bezpečnost rozhodně nezaručí.

dverni-kovani2

Na časté dotazy odpovídá Martin Erba, jednatel společnosti AC-T servis. Zdroj: AC-T servis

Jak poznat kvalitní bezpečnostní kování?

Obecně se kování testuje, a to právě na mechanické poškozování – proti odvrtání, vylomení, proti odvrtání vložky atd. Na vše se udělují certifikáty. Každé kování musí mít jednou za dva roky aktualizovaný certifikát. Kování i vložky procházejí testováním ve zkušebnách, protože jedině tak má zákazník záruku, že odolá po určitou stanovenou dobu mechanickému poškozování ze strany pachatele.  Každý typ kování, který firma AC-T servis doveze, si nechává certifikovat pro bezpečnostní třídu 1-4. Kování musí následně dodávat se všemi detaily, která certifikační společnost testovala – u kování tedy třeba i se šrouby.

Podle čeho vybírat ke kování vhodnou vložku?

Vložka by měla být jednoznačně té samé bezpečnostní třídy jako kování. Vložky jsou stejně jako kování testované a procházejí státní zkušebnou. AC-T servis jako jediný v Česku nabízí spolu s kováním vložky, které sám vyrábí. Jde o vložky v bezpečnostní třídě 3 a 4., které zjišťují vysokou a velmi vysokou odolnost proti vloupání. Nejvyšší třída - 4 - se dodává i s kartou, na základě které lze později případně přidělat klíče. Taková vložka je navíc chráněna profilem, který vlastní jen výrobce a klíč nemůže nikdo okopírovat. Klíče se standardním europrofilem zhotoví každý klíčník na počkání, ty s vysokým stupněm zabezpečení však ne.

Stanovují kritéria pro bezpečnostní kování i pojišťovny?

V běžných pojistných podmínkách se bezpečnostní třídy nevyžadují, ovšem při pojištění bytu nad určitou částku musí zámek splňovat přísné požadavky. Některé pojišťovny vyžadují, aby majitel vchodové dveře chránil dvěma patentními zámky. Proto máme na trhu ochranné vložky, které jsou stejného konstrukčního řešení jako bezpečnostní kování a přidávají se na stejné dveře. K tomu jsme schopni vyrobit a dodat soupravu vložek, které lze otevírat jedním klíčem. Můžeme je dokonce vyrobit v nejvyšší bezpečnostní třídě s ochranným profilem klíče. To už je výhoda takzvané sjednocené vložky s bezpečnostními prvky nebo generálního klíče, který nabízí možnost dostat se za použití jednoho klíče do různých prostor. Nemusíte pak nosit po kapsách těžké svazky, postačí vám jediný klíč. Otevřete jím pohodlně nejen byt, ale například i podnikatelské prostory nebo chalupu.

Související články