Jste zde

Dušičkové dekorace: Vyrobte originální kousky snadno doma

dušičková výzdoba Zdroj: www.bigstockphoto.com
Zavzpomínejte na své blízké! Zapalte svíčku a ozdobte jejich hrob vlastní dušičkovou výzdobou, kterou vyrobíte velmi snadno, rychle a levně. Zahrajte si na aranžéry. Přinášíme vám několik tipů a rad jak na to.

21. 10. 2019

Uctěte památku svých blízkých, kteří tu s vámi už nejsou. Připomeňte si 2. listopadu Památku zesnulých a vyzdobte jejich hrob vkusnou dekorací, která bude od srdce. Veškerý materiál k výrobě dušičkové výzdoby najdete v přírodě. Inspirujte se a vyrobte si dekorace za pár korun.

Dušičkový věnec

Věnec je ověřená klasika, která nikdy neomrzí. Vyrobit můžete klasický věnec z jehličnatých větví nebo si práci můžete ulehčit a zakoupit už hotový korpus ze slámy, polyesteru nebo proutí, který můžete obalit mechem či barevnými listy. Krásně vypadá i věnec ze šišek nebo ze skořápek vlašských ořechů.

Věnec ze slaměnek je oblíbenou dušičkovou dekorací. Neochráněný mikrotenovou fólií však dlouho nevydrží!Zdroj: www.bigstockphoto.com

Finální dekorace už záleží jen na vás a vašem vkusu. Vhodné jsou ale zejména přírodniny, které odolají sychravému podzimnímu počasí. Skvěle budou vypadat šípky, makovice, obilné klásky, celá skořice, šišky, jeřabiny, barevné listí, kůra z břízy nebo pomeranče, bukvice i odolné okrasné traviny. Květy můžete použít umělé, sušené i živé. Vybírejte však takové květiny, které odolají přízemním mrazíkům.

Aranžovací hmotu můžete nahradit i hlínou nebo pískem, který umístíte do igelitového sáčku nebo punčochy. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Tip: Korpus nemusí mít typický tvar kruhu! Nádherně bude vypadat i korpus ve tvaru srdce nebo dvě dřevěné latě, které jednoduše stlučete do kříže a za pomoci tavné pistole obalíte například mechem.

Věnec ze sušených květů hortenzií

Opravdu krásnou dušičkovou dekorací je i věnec, který můžete vytvořit z usušených květů hortenzií. Hortenzie můžete sušit klasicky v závěsu květem dolů nebo ve váze s trochou vody. Květenství však musejí být dostatečně vyzrálá a pevná jinak se vám vlastní vahou ohnou dolů.

Usušená květenství pak rozdělte na menší kousky a opatrně je připevněte tavnou pistolí nebo špendlíky ke korpusu.

Sesazené nádoby s živými nebo umělými rostlinami

Aranžmá do truhlíky, proutěného košíku, květináče nebo jiné nádoby je jeden z nejjednodušších způsobů, jak ozdobit hrob. Zvolit můžete několik sezónních květin, které zasadíte do zahradnického substrátu, nebo různé druhy větviček a květin, které zapícháte do aranžovací hmoty. Nádobu však nezapomeňte zatížit nebo připevnit ke hrobu, aby se nepřevrhla. Živé rostliny je potřeba také minimálně jednou týdně zalévat.

Na hrob volte rostliny, které vydrží přízemní mrazíky a sychravé podzimní počasí. Vhodné jsou chryzantémy, které vydrží až do zimy, jiřinky, astry, macešky i třapatky. Skvělou volbou je i růžový nebo bílý vřes. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Nádobu můžete opět doplnit dekoracemi. Použít můžete sisalové mašličky, břečťan, stužku s nápisem „Vzpomínáme“, statici různých barev, svazečky větviček i sošku andělíčka.

Opravdu jednoduchou dekorací je i větvička jehličnanu, kterou dozdobíte mašlí a podzimními plody. Ideální volbou je větvička jedle kavkazské, která ve váze s vodou vydrží opravdu dlouho.