Jste zde

Dovolená na Moravě je vhodná pro celou rodinu

dovolená na Moravě PR Zdroj: 3Dillustrations / Shutterstock
Doba plánování letních dovolených již nastala. Kam se letos vydáte za odpočinkem vy? Abyste si s rodinou užili příjemně strávené chvíle, nemusíte cestovat za hranice, ale zůstat na území České republiky.

29. 3. 2023

Oblíbeným místem pro letní dovolenou je totiž Morava. Slunný kraj obklopený vinicemi zaručeně okouzlí celou rodinu. Která místa navštívit a jaké aktivity podnikat?

Mikulov: skvělý výchozí bod a Perla Pálavy

Výchozím bodem, ve kterém se můžete ubytovat, je jihomoravské město Mikulov. Na své si v něm přijdou všichni členové rodiny. Jakmile si vyberete ubytování v Mikulově, které bude splňovat veškeré vaše požadavky, vydejte se za poznáním. Mikulovu se přezdívá Perla Pálavy – a jakmile město blíže poznáte, uznáte, že je tato přezdívka odpovídající. V Mikulově si nenechte ujít návštěvu zámku, Svatého kopečku, věže kostela svatého Václava, Dietrichsteinskou hrobku a Kozí hrádek.

Vzhůru na Pálavu

Jak jsme již zmínili, Mikulov je skvělým výchozím bodem pro celou řadu výletů. Chcete-li poznat Pálavu zblízka, neváhejte se vydat na nejznámější a nejoblíbenější místa.

Která to jsou?

  • Pavlov – V Pavlově začínají hned tři naučné stezky a nachází se zde také podivuhodný Archeopark.
  • Dívčí hrady neboli Děvičky, jsou zříceninou gotického hradu a lze na ně dojít přímo z Pavlova.
  • Rozhledna Kobylí vrch byla postavena v roce 2018 a jedná se o moderní rozhlednu, která vás zaujme na první pohled.
  • Kočičí skála nabízí nádherné výhledy na Pálavu.
  • Lednicko-valtický areál je povinnou zastávku při návštěvě Moravy.

Za odpočinkem do Luhačovic

Když už budete na Moravě, můžete si rovnou zajet do lázní Luhačovice. Výběr ubytování v Luhačovicích lze přizpůsobit vašim preferencím. Toužíte se ubytovat v penzionu, apartmánu, vile, hotelu nebo snad kempu? Nic není nemožné. V Luhačovicích se můžete ubytovat také v některé z mnoha chat a roubenek, přičemž mnohé z nich mají vlastní bazén, saunu nebo i vířivku. Co dalšího, kromě rozmazlování ve wellness, můžete v Luhačovicích zažít?

Nádherná architektura a procházky po kolonádě i okolí

Když se řekne Luhačovice, možná vás ihned napadne Jurkovičům dům, který je typickou ukázkou lázeňské architektury. Při procházkách po kolonádě se proto nezapomínejte dívat kolem sebe a obdivovat okolní stavby. Až dostanete chuť na vodní radovánky, vyjížďky na lodičkách, procházky přírodou, cyklistiku, in-line brusle či jízdu na koloběžce, vydejte se k Luhačovické přehradě. Dojdete k ní Jurkovičovou alejí, jež vede přímo z Luhačovic. S malými dětmi se k přehradě můžete vydat dokonce i vyhlídkovým vláčkem.

Pěší i cyklovýlety do okolí

Luhačovice jsou oblíbeným místem pro turisty i cyklisty, protože nabízejí velké množství turistických stezek i cyklotras. Vydat se po svých můžete například na zříceninu Starý Světlov, k Jezírku lásky, poutnímu kostelu Malenisko v Provodově nebo do malebné vesničky Řetechov nad Luhačovicemi. Na kole si můžete zajet do vzdálenějších míst a zdolat Malý a velký lázeňský okruh. Oba okruhy začínají u hotelu Vega v Pozlovicích.

Malý lázeňský okruh měří 22 kilometrů, ten velký 37 kilometrů. Protože sportovních aktivit se v okolí Luhačovic dá podnikat opravdu spoustu, počítejte s tím, že možná večer dorazíte na pokoj a vašimi nejlepšími přáteli budou zatemňovací rolety pro střešní okna a měkká postel. Abyste se ale nevraceli domů celí unavení, na den před odjezdem si naplánujte odpočinkový den a dopřejte si třeba rašelinový zábal.

Poznejte Moravu zblízka a vychutnejte si zde nádhernou rodinnou dovolenou, která může být odpočinková, aktivní i kombinací obou. Míst, jenž stojí za návštěvu, je opravdu mnoho. Stačí si jen vybrat, která z nich vás lákají nejvíce. Vyrazíte do Mikulova a projezdíte Pálavu nebo dáte přednost klidnějším Luhačovicím?

Související články