Jste zde

Dopřejte si kvalitní odpočinek s pořádnou postelí! Jak si vybrat, abyste se budili odpočatí?

kvalitní odpočinek PR Zdroj: Bigstockphoto
V posteli by měl každý člověk strávit třetinu života, na což se často zapomíná. Abyste se ráno budili opravdu odpočatí a plní energie, chce to mimo zdravého životního stylu i pořádnou postel.

27. 6. 2022

Jak si vybrat postel, která vám poskytne potřebné pohodlí a zároveň bude i stylovou ozdobou interiéru?

Co vlastně vybíráte, když hledáte novou postel?

Při výběru nové postele často myslí lidé na postel jako celek, což však bývá nabízeno ze strany obchodníků jen výjimečně. Pod pojmem postel se tak často ukrývá pouze její rám. Ne, že by nebyl rám postele důležitý, je to výrazný designový prvek vaší ložnice, ale samostatně vám stačit nebude. Pokud tedy vybíráte postel, připravte se na to, že je potřeba zakoupit její rám, rošty a matraci. Samozřejmě, že můžete narazit na kompletní sestavy, ty vám však nedopřejí potřebnou variabilitu.

Jaký by měl být rám postele?

Kromě designu, jež by se vám měl samozřejmě líbit je důležité se zaměřit na vlastní velikost postele. V oblasti délky platí, že délka postele by měla být o 25 cm delší, než je výška nejvyšší osoby, jež bude v posteli spát. Standardní délky postelí přitom činí 200 a 220 cm.

Šířku postele byste pak měli volit v případě jednolůžka aspoň 90 cm, u manželské postele pak 180 cm, jestliže nejste omezeni prostorem ložnice.

Důležitá je i samotná výška postele, kde platí, že postel by měla být vysoká 40-50 cm, pro starší osoby pak ještě vyšší, aby se jim lépe vstávalo. Pro děti je pak vhodné, aby byla lehací plocha níže.

Podle čeho vybírat rošt?

Vhodné je volit lamelové rošty, které na rozdíl od klasických deskových roštů lépe spolupracují s matrací. U lamelových roštů pak platí, že kvalitní rošt by měl mít, alespoň 28 lamel. Čím vyšší pak jejich počet je, tím lépe se uzpůsobí vašemu tělu.

Velmi oblíbené jsou polohovací rošty, které oceníte nejen při čtení, ale i v případě nemoci.

Jaká matrace je pro vás ideální?

Asi nejsložitější otázkou je výběr ideální matrace, která by vám měla připadat nejen jako příjemná, ale zároveň bude splňovat několik základních kritérií.

Volte tvrdost matrace dle vaší tělesné konstituce. Drobnější lidé a senioři ocení měkké matrace, pro lidé s vyšší tělesnou hmotností a zdravé muže se pak doporučují tvrdší matrace, které poskytnou jejich tělu při spánku dostatečnou oporu.

Matrace jsou vyráběny z různých materiálů, volte vždy ty prodyšné a přírodní. Volbu matrace musíte v tomto ohledu přizpůsobit i typu roštů, protože například pružinové matrace se příliš nehodí na lamelové rošty s polohováním.

Související články