Jste zde

Dílna jako ze škatulky: Co v ní žádnému kutilovi nesmí chybět?

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Češi byli a stále jsou národ kutilů. Zatímco před rokem 1989 v dílnách na koleni vyráběli to, co v obchodech nebylo k mání, v dnešní přetechnizované době se do domácích dílen vrací, aby utekli před email a telefony. Jak by tedy měla vypadat správná dílna?

10. 9. 2015

„Postav dům, zasaď strom a vybav si dílnu!“ Tak by mohla vypadat česká varianta na známé rčení. Nicméně není to jen o kutilství jako koníčku. Vždyť i běžná údržba domu se neobejde bez dílny, ve které by neměl chybět kvalitní dílenský stůl, vozík a nábytek, který hodně vydrží.

Dílna je takové mužské království. Tady má každý kus nářadí své místo.Zdroj: www.bigstockphoto.com


Kvalitní osvětlení? Nutnost!

Do dílny patří nejen klasické horní osvětlení, ale i lampička, která by měla zářit dvojnásobně intenzívně oproti hornímu světlu. Kvůli bezpečnosti práce jsou do dílny nevhodné zářivky, zvláště pokud pracujete se souostruhem, frézou, vrtačkou.

Dílenský stůl musí být odolný

Základem malého mužského království musí být kvalitní dílenský stůl. A zapomeňte na to, že se budete hrbit u malého vyřazeného stolku z dětského pokoje. Dílenský stůl musí být robustní, pohodlný a musí splňovat všechny nároky na bezpečnost práce. Proto jsou profi dílenské stoly podrobovány náročnému a opakovanému testování.

Pracovní deska by měla být prostorná a odolná – vždyť na ní budete pájet, lakovat, brousit, řezat… - proto se velmi často doporučuje dřevěný masiv. Dílenský stůl si ale můžete pořídit i ve stavebnicovém provedení a seskládat si ho tak, jak to vyhovuje vám. Standardem bývají i zásuvky, případně prostornější kontejner.

Vozík se nesmí převrhnout

Není podmínkou, ale je příjemným nadstandardem, který vám bivakování v dílně udělá ještě příjemnější. Dílenský vozík musí být kvalitní a maximálně funkční. Odkládací plocha by měla být velká, madla ideálně ergonomická a kolečka by měla být opatřená brzdou. Myslete na to, že praktické jsou zásuvky s plnovýsuvem a že by vozík měl mít i přes jejich vysunutí maximální stabilitu.

Každý kousek by měl mít svoje místo - v dílenské skříni, nebo ve vozíku.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Čerstvý vzduch? Nutnost!

Natíráte, lakujete, pájíte? Větrejte! Do dílny prostě musí proudit čerstvý vzduch! V zadýchané špeluňce bez přístupu čerstvého vzduchu riskujete nejen nevolnost, ale často i požár, nebo explozi.

Jen pak bude 100% bezpečný. Dílenské vozíky bývají plechové nebo kovové a s kvalitní povrchovou úpravou, která zabrání velkému poškrábání hned po prvním nárazu.

Do dílenské skříně patří nářadí i oblečení

Zajistí pořádek, komfort, ale i bezpečnost práce. Pokud je tedy skříň do dílny kvalitní  od kvalitního výrobce. Zajímejte se nejen o to, z jakých materiálů je vyrobená, ale také o jejich povrchovou úpravu. Zásadní je také nosnost úložných prostor a jejich variabilita – dá se zvýšit, případně snížit výška jednotlivých polic? Skvěle, tahle „drobnost“ vám v budoucnu ušetří spoustu nepříjemných chvilek.

V dílně obvykle neřešíme, jak jednotlivé kousky nábytku vypadají. Nicméně pro estéty je dobrá zpráva ta, že dílenský nábytek dá pořídit i jako celá sestava, v jednotném designu.

Související články