Jste zde

Co je důležité při výběru kvalitní matrace

bílá matrace Zdroj: Griedriusok/shutterstock.com
Koupě dokonalé matrace vyžaduje čas. Neexistuje žádná univerzální správná matrace. Je to vysoce subjektivní výběr a je formovaný individuálními preferencemi každého z nás

23. 5. 2020

Musí se musí přizpůsobit spánkovým návykům a musí zohlednit výšku i hmotnost. A ano, i vaše dokonalá matrace existuje. A my vám poradíme jak ji najít.

1.    Sepište si seznam vašich požadavků

Preference při výběru matrace jsou individuální, takže při hledání myslete především na sebe a své pohodlí! Předtím, než začnete vybírat, připravte si seznam toho, co od matrace očekáváte. Nezapomeňte zahrnout i požadavky vašeho partnera.

Zde je několik dobrých otázek, které si položte:

  • Co se mi na současné matraci nejvíce líbí?
  • Co se mi na současné matraci vůbec nelíbí?
  • Na jakém typu povrchu obvykle spím nejlépe? 
  • Jaké jsou "must-have" nové matrace?
  • Jak dlouho očekávám, že budu používat novou matraci?
  • Je třeba společně s matrací vyměnit i nějaké příslušenství, jakou jsou třeba rám postele, polštáře?

Odpovědi na tyto otázky vám pomohou získat lepší představu o tom, co hledat. 

2.    Porovnejte výhody a nevýhody jednotlivých typů matrací

Mnoho lidí se při výběru ztratí hned na začátku, když přemýšlí, který typ matrace je pro ně nejlepší. Srovnání výhod a nevýhod různých materiálů dříve, než začnete nakupovat, vám dá malý náhled.

Pružinové matrace jsou nejběžnější a nejznámější. Základní modely mohou být poměrně levné a počáteční komfort je často dobrý. Tyto typy matrací jsou však náchylnější k ochabnutí a podle recenzí je průměrná spokojenost majitelů nižší.

Matrace s paměťovou pěnou, druhý nejoblíbenější typ, mají nejvyšší průměrnou spokojenost majitelů a jsou spojené s dobrou úlevou od bolesti, dlouhověkostí a izolací pohybu. Ne všechny značky jsou však stejné, protože některé jsou více náchylné například na kumulaci tepla a absorbci pachů než jiné. Kvalita se tedy může velmi lišit.

Latexové matrace a vodní postele mají také své výhody. Přečtěte si proto více o jednotlivých typech matrací v článku. 

matrace2.png

vrstvy matrace
Zdroj: 
ALFA3D.org/shutterstock.com

3. Jak si zvolit tvrdost?

Tvrdost matrace znamená další významný zmatek pro kupujícího. Je to zejména kvůli potížím při porovnávání společností, značek a typů a absenci standardní kategorizace. Výrobci matrací obvykle označují matrace na stupnici od velmi měkkých po velmi tvrdé. Ale to, jaká je matrace ve skutečnosti, se může lišit značku od značky. Navíc to, co je středně tvrdé pro jednu osobu, může být tvrdé pro druhou.

Aby se věci ještě více komplikovaly, většina matrací v prvním a druhém roce často trochu změkne. Recenze vám ale mohou pomoci získat představu o tom, jaké přesné popisy pevnosti jsou. Pokud si nejste jisti pevností matrace, je třeba zvážit dvě věci: polohu spánku a faktory osobního pohodlí.

Obecná doporučení týkající se pevnosti matrace jsou:

  • nejlepší matrace pro spáče na boku by měla umožnit "potopení" boků a ramen a současně podepření oblasti pasu a beder. Když ležíte, vaše páteř by měla být rovně a rovnoběžně s podlahou. Měkký až středně měkký je pro vás pravděpodobně ideální rozsah pevnosti.
  • ti, kteří spí na zádech, potřebují podpůrný povrch, který napomáhá přirozenému vyrovnání. Mezi zády a postelí by neměl být prostor větší než na šířku prstu, aby nedošlo ke svalovému napětí. Matrace ve středně tvrdé řadě budou pravděpodobně vhodné.
  • spáči na břiše potřebují podpůrné matrace, které zabraňují uklonění horní části těla,  které způsobuje bolesti zad a krku. Matrace v tvrdším rozsahu s mírnou komfortní vrstvou mohou být tím nejlepším.

Mezi další faktory, které musíte zohlednit, patří věk, hmotnost a zdravotní stav.

Pokud se rozhodujete mezi dvěma tvrdostmi, obvykle doporučujeme zvolit pevnější variantu. A to ze dvou důvodů: Matrace používáním trochu změkne a do příliš tvrdé postele můžete vždy přidat matracovou přistýlku, neboli topper. Korekce příliš měkké matrace už není tak jednoduchá.

matrace3.jpg

ruka na matraci
Zdroj: 
Oxik/shutterstock.com

4.    Rozpočet pro novou matraci

Cena často znamená pro zákazníky rozpaky. Nákup velmi drahé matrace není zárukou komfortu a existují i dobře hodnocená matrace v nižších cenových relacích. Stanovte si strop, který unese váš rozpočet a pak porovnejte specifikace matrací v tomto rozmezí. Hledejte možnosti, které odpovídají vašemu seznamu preferencí.

5.    Technické údaje vám řeknou více než značka nebo cena

Obecně si myslíme, že známé nebo dražší výrobky jsou ze své podstaty lepší, ale pokud jde o matrace, to často není pravda. Například u matrací z paměťové pěny je třeba se zaměřit na hustotu paměťové pěny, hustotu jádrové pěny, tloušťku vrstev, krycí a ohnivzdorné materiály. Vždy hledejte podrobný popis toho, z čeho jsou různé vrstvy matrace vyrobeny, včetně podpůrných jader, komfortních vrstev a dalších komponentů. 

6.    Využijte hodnocení a recenze matrací

Recenze mohou poskytovat nestranný pohled na produkt. Pokud jde o nákupy větších a dražších výrobků, které budete používat po dlouhou dobu, jako jsou i matrace, může se tento přehled ukázat jako velmi užitečný. Recenzenti uvádějí, jak se matrace setkávají s jejich očekáváními, co se jim líbí nebo nelíbí, jaké jsou v porovnání s ostatními, které vyzkoušeli, a zda matraci doporučí či ne.

Přestože je pohodlí subjektivní, velký vzorek recenzí odhalí, zda bude matrace vyhovovat vašim preferencím, Zároveň poskytují další způsob, jak porovnat různé značky a modely.

7.    Dejte si čas na zvyknutí

Zvyknout si na novou matraci může trvat několik týdnů. Dokonce ani test v obchodě není zárukou komfortu. Zkrátka počítejte s tím, že si na matraci budete zvykat asi měsíc. Je dobré hledat takovou, kterou lze vyměnit nebo vrátit v rozumném časovém rámci. Mít na vrácení nebo výměnu alespoň 30 dní může dělat nákup méně stresujícím a zároveň vám pomůže zajistit, že nakonec skončíte s pohodlnou matrací. 

Související články