Jste zde

Chcete zahradničit celý rok? Pořiďte si skleník – v něm rostliny přežijí zimu!

Zdroj: limes.cz

Je mnoho rostlin, které nejsou dobře odolné proti zimě. Pro ně nabízí skleník vynikající podmínky. Zejména vytápěné skleníky jsou vhodným útočištěm pro rostliny, které by jinak neměly šanci přežít.

18. 2. 2013

Péče o zahradu v zimě je často zanedbávána. Rostliny jsou ponechány svému osudu. Někdy přežijí, jindy ne. Pokud se však chcete na jaře těšit znovu z krásných květin a rostlin, měli byste o ně pečovat.

Pro některé je vhodné jejich umístění do domu, a to na místo, kde jsou podmínky nejpříznivější. Někdy to může být studenější chodba, jindy vnitřní parapet nebo dokonce velmi teplé místo v obýváku. Možná ale nemáte tak velký dům nebo máte rostliny, pro které by bylo lepší venkovní prostředí. Pak byste měli uvažovat o vytápěném skleníku.

sklenik-v-zime2

Důležitá je vysoká pevnost konstrukce, aby vydržela nápor sněhu. Zdroj: limes.cz

Rostliny ve skleníku

Skleník chrání rostliny před povětrnostními vlivy, poskytuje jim teplo a světlo. V dřívějších dobách byl skleník výsadou domácích kutilů, dnes ji jej může pořídit každý. Rostlinám je ve skleníku zajištěno mírnější klima než venku a také dostatek vláhy. Přes zimu již rostliny nepotřebují příliš mnoho, a tak dejte pozor, abyste je „neutopili“.

Do vytápěného skleníku umísťujeme především rostliny vyžadující stálý zdroj tepla. To jsou například citrusy, orchideje nebo kapradiny. Teplota by měla být v tomto případě nad 10 stupňů Celsia, ale nemá přesáhnout 15 stupňů. Nezapomeňte také na větrání a zajištění dostatku světla.

sklenik-v-zime3

I v nezatepleném skleníku přečká zimu např. polní salát. Zdroj: limes.cz

Je tady jaro

S blížícím se jarem pozorujeme pozvolný nárůst teplot a zmenšování rozdílů mezi dnem a nocí, resp. méně často se teploty během noci dostávají pod mrazu. To je samozřejmě příznivá správa pro rostliny nejen venku, ale i ve skleníku. Jen je třeba dávat pozor na častější větrání.

Doporučuje se proto zvážit automatické větrání a regulaci vzduchu. Rozhodně byste neměli připustit, aby teplota stoupla ve skleníku nad 15 stupňů Celsia. Rostliny by tak předčasně zahájily vegetační období.

Jaký skleník pořídit

Pokud chceme udržovat ve skleníku rostliny vyžadující teplo, pak je potřeba pořídit kvalitní skleník s celou řadou příslušenství. Vhodným řešením je například skleník z profilovaného žárově zinkovaného plechu o síle 1 až 1,5 mm. Takový skleník je velmi odolný vůči povětrnostním vlivům a nepodléhá korozi.

sklenik-v-zime4

Kvalitní povrchová úprava zdvojnásobí životnost. Zdroj: limes.cz

Když navíc pořídíte skleník s kvalitními skly Helios, pak jde už o skleník té nejvyšší nejvyšší kvality, který ale také něco stojí. I proto je na skleníky tohoto typu  například od značky Limes je poskytována záruka 10 let!

Pro tyto typy skleníků je už také vyplatí vybavit je dalším příslušenstvím, jakým jsou třeba kapková závlaha, elektrické nebo plynové vytápění, automatický otvírač oken, vyhřívací podložky, zavlažovací vaničky nebo rohože, případně opatřit skleník nerezovými šrouby nebo bezpečnostním kaleným sklem.

Související články