Jste zde

Čekáte potomka? Víme jak připravit pokoj a celý byt

Zdroj: ondalek.cz

Čekáte potomka? Pak pravděpodobně řešíte, jak mu vybavit první pokojíček. Nemusíte s tím pospíchat. Vždyť minimálně do jednoho roku života bude většinu času trávit v postýlce – která by měla stát ve vaší ložnici.

5. 3. 2014

Radost a starost v jednom. To je zařizování dětské pokojíku pro ty úplně nejmenší. Nicméně jak už jsme zmínili v úvodu, s finálním zařízením dětského pokoje není potřeba tak chvátat a lámat to přes koleno.

Dítě totiž de facto do jednoho roku života svůj vlastní pokojík nepotřebuje. Je totiž mnohem praktičtější mít jeho postýlku přímo v ložnici – počítá se totiž s tím, že k malému dítěti budete několikrát do noci vstávat. Navíc vzájemná blízkost uklidňuje jak dítě, tak matku.

S postýlkou dál od okna

Dětský nábytek pro novorozené miminko bude v prvních týdnech zastupovat především postýlka. Některé maminky sahají po kolébce, ale ta je vhodná jen v prvních několika měsících, pak už nikoli.
Proto, pokud se chcete vyhnout dvojím výdajům, sáhněte rovnou po postýlce. Klidně bazarové. Matraci ale pořiďte rozhodně novou, spíše tvrdší.

pokoj-pro-mimi2

Modrý pokoj pro chlapečka vybavený i přebalovacím pultem, který usnadní péči o miminko. Zdroj: ondalek.cz

Co se týká rozměrů postýlky, pak je nejpraktičtější pořídit tu s rozměry 140x70 – dítě se do ní „vejde“ ještě ve svých třech letech. Praktická je i postýlka s kolečky – můžete si ji s sebou v prvních týdnech brát různě po bytě – do kuchyně, do obývacího pokoje – a být tak v maximálním klidu.

U postýlky pak také řešte to, jaká je mezera mezi příčkami. Neměla by být příliš velká – aby skrze ní dítko neprostrčilo hlavu. Pevné místo pro postýlku pak nakonec hledejte tam, kde je světlo, klid a ticho. A protože se děti vždy točí za sluncem a světlem, postavte ji kolmo k oknu.

Tip na nákup: Dětský nábytek za příjemné ceny a v nejrůznějších designech hledejte například v eshopu Ondálek.cz

Přebalovací pult – zbytečnost nebo nutnost?

Přebalovací komody někteří považují za zbytečnost, za kus nábytku, který zbytečně zabírá místo, jiní na ně nedají dopustit. Ano, je pravda, že v malém bytě může být s přebalovacím pultem potíž, na druhou stranu si ale uvědomte, že malé dítě je potřeba přebalovat několikrát denně. A přebalovat ho na kuchyňském jídelním stole – byť pokrytém třeba dekou, nebo plenou – není ideální řešení.

pokoj-pro-mimi3

Protože se miminko točí za světlem, mělo by být v ideálním případě kolmo k oknu. Zdroj: ondalek.cz

Kompromisem jsou – pokud na přebalovací komodu opravdu nemáte místo – takzvané přebalovací podložky, které mají zvýšené okraje, a zároveň snadno omyvatelný povrch. A umístit se dají na szůl, ale třeba i na pračku, postel, podlahu…

Tip na nákup: Přebalovací komody v desítkách různých provedení i další doplňky do dětského pokojíku pro ty nejmenší najdete na Ondálek.cz

Po pár měsících zajistěte riziková místa

Po několika měsících jde ruku v ruce s výbavou pokojíku i zajištění těch nejrizikovějších míst, kde může dítě přijít k úrazu. Většina kvalitního dětského nábytku má oblé rohy, ve zbytku bytu ale rohy vybavte chránítky. Stejně tak pořiďte pojistky proti skřípnutí prstů – ať už pro skříňky, nebo pro dveře.

Rozhodně se vyplatí investovat pár desítek korun i do bezpečnostních pojistek na okna a zaslepujících pojistek do zásuvek. A až prcek začne s prvním batolením a prvními krůčky, odstraňte i všechno, co by na sebe mohl strhnout – od ubrusů, na kterých jsou těžké dekorace, po hrnce na blízkých plotýnkách.

Dětské pokoje pro novorozence a batolata jsou pak poměrně snadno přetvořitelné na pokoje pro předškoláky. Zůstávají výrazné barvy, přibývají herní prvky. Až s nástupem do školy pak dochází k útlumu barev a pořízení jiného typu nábytku. Ale to už je zase téma na jiný článek.