Jste zde

Barvy do dětského pokoje: Modrá pomůže od nočních můr, fialová bere spánek

dětský pokoj v krémové barvě Zdroj: www.bigstockphoto.com
Špatně zvolené barvy do dětského pokoje mohou negativně ovlivnit dětskou psychiku, chování i vývoj. Snažte se podpořit rozvoj vašeho dítěte výběrem správných barev. Víme, které barvy jsou nejvhodnější.

23. 3. 2020

Výběr barev do dětského pokoje je velmi důležitý. Významně ovlivňují psychiku, chování i schopnost učit se. Podpořte vaše děti v jejich vývoji, vnímání a prožívání. Dopřejte jim pocit bezpečí a nedovolte, aby se jim v jejich království špatně usínalo.

Pozor na škatulkování

Barvy volte podle velikosti pokoje, podle jeho orientace na světové strany a podle věku. V úvahu ale berte i vkus vašeho dítěte a jeho povahové vlastnosti. Zvažte, jestli je vaše dítě klidnější povahy, nebo naopak potřebuje popostrčit.

„Holčičky milují růžovou, kluci zase modrou.“ Zapomeňte na tento zažitý stereotyp a dopřejte svým dětem svobodu a možnost poznat všechny barvy.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Zapomeňte na jednobarevný pokoj!

Dopřejte vašemu dítěti možnost poznat více barev a více barevných odstínů. Povzbuďte jeho zvědavost i fantazii. Držte se však starého a osvědčeného přísloví, že všeho moc škodí. Přemíra různých barev by mohla působit cirkusově a dítě by mohla rozptylovat.

Univerzální bílá

Bílá barva by v dětském pokoji rozhodně neměla chybět. Ač není moc praktická, v místnosti hraje velmi důležitou roli. Pokoj zvětší a prosvětlí. Ve větším rozsahu však působí studeně, neútulně a neosobně.

Při výmalbě dětského pokoje zapomeňte na křiklavé a velmi výrazné barvy. Volné spíše jemné pastelové odstíny!Zdroj: www.bigstockphoto.com

Studená modrá

Modrá barva má velmi výrazný vliv na psychiku. Hyperaktivní dítě zklidní a pomůže mu lépe se soustředit. Navodí klidný spánek a zabraňuje nočním můrám. Na druhou stranu u méně sebevědomých dětí může být spouštěčem depresí.

Neutrální žlutá a zelená

Žlutá barva je při výmalbě dětského pokoje favoritem. Místnost rozzáří, navodí pocit tepla a radosti. U velmi malých dětí však může být příčinou častého pláče a neklidného spaní.

Zelená barva vyvolá v dítěti naopak pocit bezpečí a navodí klid. Důležité však je zvolit světlé odstíny a doladit ji i jinou barvou! Například oranžovou, která v dítěti vyvolá pocit radosti, působí hřejivě a vytváří přátelskou atmosféru.

Všeobecně platí, že světlé barvy místnost opticky zvětší a prosvětlí. Tmavé barvy místnost naopak zmenší.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Zapomeňte na černou i červenou

Černá barva v dětském pokoji působí velmi smutně, až depresivně. A stejně jako hnědá nepodporuje fantazii, kreativitu ani vývoj.

Červená barva se doporučuje pouze na doplňcích. Ve větším množství nedá vaší ratolesti spát a hyperaktivní dítě ještě více rozptyluje.

Něžná růžová a fialová, která dítěti nedá spát

Růžová barva je velmi oblíbenou barvou u holčiček. A nic proti! Působí něžně a uklidňuje. Naopak u tmavě fialové buďte na pozoru. Ruší totiž při usínání. V menší míře však podporuje fantazii, povzbuzuje v učení a pomůže lépe se soustředit.