Jste zde

Africká kopřiva: Tahle kráska mění barvu podle množství světla

barevná kopřivěnka Zdroj: Bigstockphoto
Africká kopřiva je velmi dekorativní rostlina v mnoha barevných kombinacích. Mnohem těžší proto bude vybrat si z pestré nabídky barev, než se ji naučit správně pěstovat.

16. 9. 2021

Africká kopřiva, jinak také kopřivěnka, pochvatec či koleus, je považována za jednu z nejodolnějších rostlin. Její pěstování nevyžaduje žádné zvláštní úsilí a lze ji pěstovat nejen jako pokojovku, ale také jako venkovní okrasnou rostlinu.

Kopřiva však není mrazuvzdorná, tudíž ji lze venku pěstovat jen jako letničku. Nezapomeňte si proto schovat nějaká její semínka na příští rok, abyste si ji mohli koncem února nebo počátkem března sami vysít, a vytvořit si tak úchvatnou dekoraci. 

bigstock-coleus-plants-also-called-cole-420442672.jpg

barevná africká kopřiva
Zdroj: 
Bigstockphoto
Kopřivěnka existuje v mnoha barevných variantách. Barva vlastních i koupených semen je však vždy překvapením. 

Tip: Barevné kopřivěnky můžete sesadit k sobě a vytvořit tak impozantní dekoraci. Kombinace různobarevných listů je velmi efektivní. 

Barva pro vás bude zajímavým překvapením!

Kopřiva je velmi dekorativní rostlina. Avšak váš domov nezkrášlí květem, nýbrž nádherně zbarvenými listy s výrazně barevnou žilnatinou nebo okraji. Jednotlivé druhy se pyšní listy v nejrůznějších odstínech zelené, žluté, červené, růžové nebo fialové. Důležitou roli však hraje množství světla. 

Kopřivěnkám dopřejte dostatek rozptýleného světla 

Většina druhů kopřivěnek patří mezi světlomilné rostliny a intenzita zbarvení listů je závislá na světle. Čím více rostlině dopřejete světla, tím více budou její listy zbarvené. Ale pozor! Příliš ostré slunce může listy popálit. 

bigstock-scenic-view-of-coleus-plants-a-407124353.jpg

kopřivěnka
Zdroj: 
Bigstockphoto
Květy africké kopřivy, které se objevují od června do září, jsou drobné, nezajímavé a rostlinu vysilují. Pravidelně je proto odstraňujte! 

Substrát je vhodné udržovat zejména v letních měsících stále mírně vlhký a v suchých bytech také prospívá pravidelné rosení. Rostlina totiž při nedostatku vody uvadá a zbavuje se listů.

Nadbytek vody se naopak projevuje žloutnutím listů a dlouhodobé přemokření vede k uhnívání kořenů a k následnému úhynu celé rostliny. Rostlinu vždy zalévejte odstátou vodou pokojové teploty. 

Vrcholky stonků zaštipujte

Kopřivěnka je mnohdy považována za nevděčnou pokojovou rostlinu, protože obvykle nevydrží víc jak jednu sezónu. Velmi rychle roste a brzy se z africké krásky stává nevzhledná rostlina se silnými stonky a drobnými listy. Správným a pravidelným zaštipováním vrcholků jí však můžete pomoci udržet tvar a dopomoci ji k tomu, aby se pěkně zakošatila a zahustila. 

bigstock-plectranthus-scutellarioides-425494895.jpg

listy kopřivěnky
Zdroj: 
Bigstockphoto
V horkých letních dnech zalévejte kopřivěnku klidně i dvakrát denně. Suchý substrát jí nesvědčí. 

Nicméně starší rostlinu můžete velmi jednoduše nahradit nově vypěstovanou. Rostlinu snadno rozmnožíte pomocí vrcholových řízků, které zakoření jak v půdě, tak i ve vodě. Rostlinu ale také můžete seříznout zhruba pět centimetrů nad úrovní substrátu. Velmi rychle totiž znovu obrazí. 

Zdroje:

  • https://www.ceskestavby.cz/rostliny/coleus-pochvatec-africka-kopriva.html
  • https://www.zahradnictvi-flos.cz/blog/netradicni-pokojovka-a-chlouba-barevneho-balkonu-africka-kopriva
  • https://living.iprima.cz/zahrada/balkon-a-terasa/africka-kopriva-pestovani
  • https://prima-receptar.cz/coleus-pochvatec-neboli-africka-kopriva/
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/africka-kopriva-coleus-barevne-listy-pestovani-pokojovky-20200104.html
  • https://dobrasemena.cz/clanky/koleus-africka-kopriva.html
  • https://prima-receptar.cz/solenostemon-koprivenka-koleus/

Související články