Jste zde

Africká kopřiva neboli kopřivěnka: Barevná kráska, která zvládne i péči začátečníka

červená kopřivěnka Zdroj: Bigstockphoto
Hledáte nevšední pokojovku s mimořádně barevnými listy a drobným kvítkem, která vám bude přinášet radost po celý rok? Vsaďte na africkou kopřivu a nechte se každý den očarovat její krásou.

8. 10. 2021

S kopřivou africkou se můžeme v našich podmínkách potkat na zahradách a záhonech a pěstovat ji jako letničku, nebo v květináči na parapetu, kde roste celoročně. Původně byla pěstována převážně jako pokojová rostlina, ale díky rostoucí oblibě se začala používat i k venkovním výsadbám. Pochází z tropických oblastí Afriky a Asie a k dnešnímu dni je popsáno něco přes 120 druhů této rostlinky.  

Možná jí znáte pod jinými jmény. Někdy bývá označována jako kopřivěnka, pochvatec i koleus. Vzhledově je velmi podobná hluchavce

bigstock-coleus-plants-also-called-cole-389278177.jpg

kopřivěnka na záhonu
Zdroj: 
Bigstockphoto
Květy pravidelně odstraňujte, aby se rostlinka zbytečně nevysilovala. 

Pokojovka vhodná pro začátečníky

  • Listy kopřivy se pyšní celou paletou barev od bílé přes krémovou, zelenou, červenou, růžovou až fialovou. 
  • Umístění květináče na příliš tmavé místo způsobí, že kopřiva bude barvit listy do zelena a rozhodně nevykouzlí tak krásné barvy, jaké by mohla.

Rostlina je vděčná i za minimální péči, proto se do pěstování mohou pustit i naprostí začátečníci. Patří k velmi odolným druhům a za trochu dobré péče se vám odvděčí krásně zbarvenými listy. Barvu listů přímo ovlivňuje umístění kopřivy v interiéru. Potřebuje světlé místo, na které nedopadají přímé sluneční paprsky. Nesmí totiž dojít ke spálení listů. 

Kopřiva africká bude dobře prospívat při běžné pokojové teplotě a ani v zimě by teplota v místnosti neměla klesnout pod 10 °C. 

Jak kopřivěnku správně pěstovat? 

Při sázení použijeme rašelinový substrát. Během teplých měsíců zaléváme odstátou vodou, aby listy neuvadaly. Substrát by neměl být nikdy úplně suchý. Pozor ale také na přelití. Přílišná zálivka by mohla způsobit uhnívání kořenů. V letních měsících listy rosíme a rostlinku hnojíme běžně dostupným tekutým hnojivem. Hnojit postačí v intervalu jednou za 14 dnů.   

bigstock-coleus-in-the-tub-decorates-th-301133815.jpg

kopřivěnka v truhlíku
Zdroj: 
Bigstockphoto
V truhlíku za oknem vypadá kopřiva velmi svěže.

  • Pokud je rostlina pěstována v příliš suchém prostředí, může být napadena škůdci, konkrétně sviluškami.
  • Když kopřiva přeschne a listy opadnou, vložte kopřivu do kyblíku s vodou. Pokud ani to nepomůže, seřízněte ji a nechte znova orazit. 

Kdy přesadit? 

V zásadě platí, že Africkou kopřivu přesazujeme dle potřeby. To poznáme tak, že kořeny zcela zaplní květináč. Zároveň při přesazování můžeme rostlinku i namnožit. To uděláme pomocí vrcholových řízků, které dobře zakoření nejen ve vodě, ale i v půdě. Koření totiž velmi rychle. Po vysazení doporučujeme rostlinku zaštípnout, což způsobí ten správný košatý tvar.

Zdroje: 

  • https://living.iprima.cz/zahrada/balkon-a-terasa/africka-kopriva-pestovani
  • https://prima-receptar.cz/coleus-pochvatec-neboli-africka-kopriva/
  • https://sazenicka.cz/africka-kopriva/
  • https://bylinkopedie.cz/africka-kopriva/
     

Související články