Jste zde

5 tipů pro moderní, a hlavně praktickou kuchyni

5 tipů pro moderní, a hlavně praktickou kuchyni Zdroj: Freepik
Kuchyně je podle mnohých oprávněně považována za srdce domova, zejména pokud disponuje i jídelním koutem, kde se schází domácnost.

4. 1. 2023

Aby vás vaření a společné stolování bavilo měla by se vám kuchyně nejen líbit, ale mít především jednoduchý úklid. S tím vám mohou pomoci naše tipy, které naleznete níže.

Správně rozdělené jednotlivé zóny v kuchyni

Aby byl pohyb po kuchyni plynulý a jednoduchý je vhodné věnovat při jejím návrhu pozornost umístění jednotlivých zón. V každé kuchyni najdete několik zón, jedná se především o zónu skladovací, mycí a varnou. Podrobnější dělení pak počítá s pěti zónami, a to se skladovací, ukládací, mycí, přípravnou a varnou.

Ideální je, aby tyto zóny sousedili dle výše popsaného pořadí, protože si tak ušetříte mnoho starostí a času, které byste věnovali pobíháním v kuchyni.

Zvýšenou pozornost věnujte mycí zóně

V mycí zóně nebo její blízkosti by se kromě dřezu, odkapávače a myčky, měl nacházet i odpadkový koš. Velmi praktické se v posledních letech ukazují odpadkové koše vestavné či koše na tříděný odpad.

Postupně se stále více prosazují i chytré odpadkové koše, které vás sami upozorní na potřebu je vyprázdnit, ale i hygienické bezkontaktní koše, se kterými si ušetříte práci při jejich čištění.

Netvořte si nepřiměřené zásoby

Častým problémem, který umí způsobit chaos v kuchyni je nepřiměřené množství zásob, jež doma řada lidí uchovává. Ano, mnoho lidí se snaží nakoupit si řadu potravin do zásoby, když je za akční cenu a ušetří tak stovky korun měsíčně. Na druhou stranu všechny potraviny postupně podléhají zkáze nebo mohou být napadeny škůdci, které si většinou přinesete z obchodu, a to třeba ve formě potravinových molů.

TIP: Abyste si při pravidelném nákupu těžkých břemen nenadřeli, můžete vyzkoušet nákupní tašky na kolečkách. Dnes už není nákupní taška na kolečkách jen záležitost pro seniory, ale využívají ji nakupující všeho věku. Navíc ji seženete v řadě velmi zajímavých a poutavých designů.

Jednoduché linie a správná volba barvy kuchyňské linky

Pokud právě vybíráte novou kuchyňskou linku volte jednoduchou linii, bez zbytečných ozdobných prvků, které se obecně špatně udržují.

Co se týče barvy, tak platí, že bílá je náročná na údržbu, ale také neskryje žádnou nečistotu a vy tak máte jistotu, že je vaše kuchyně opravdu čistá. Tmavé kuchyně a kuchyňské desky jsou náročné na leštění, protože je na nich vidět i kapka zaschlé vody či smítko prachu.

Módním trendem jsou v poslední době kontrastní kuchyně, kdy má spodní řada skříněk tmavou barvu, jež kontrastují se světlými horními skříňkami.

Dostatečné osvětlení

Bez dostatečného osvětlení sice dokáže řada kuchařů připravit naprosto dokonalé lahůdky, ale s kvalitním a správně umístěným osvětlením je to vždy jednodušší. Světla by měla být umístěna nejen uprostřed kuchyně, ale i pod horní řadou kuchyňských skříněk, abyste si při vaření či mytí nádobí zbytečně nestínili.

Důležitá je i volba správné podlahové krytiny

Při zařizování kuchyně věnujte dostatečnou pozornost i správné volbě podlahové krytiny. V okolí kuchyňské linky je zcela nevhodné použití koberce či laminátové podlahy. Koberce se od mastnoty a pachů špatně čistí a mnohdy může dojít k poškození jejich vláken. Laminátová plovoucí podlaha pak špatně odolává zvýšené vlhkosti, která je pro vaření charakteristická.

Vhodnou volbou může být keramická dlažba, kde je však potřeba věnovat pravidelnou pozornost spárám nebo zvolit rigidní podlahu jejíž nevýhodou je vyšší pořizovací cena.

Související články