Jste zde

5 tipů pro efektivní výběr svítidel do koupelny

osvícené zrcadlo Zdroj: {Alhim} / Shutterstock.com
Ač se to možná nezdá, nejčastěji potřebujeme světlo v koupelně. Vždyť právě tady potřebujeme vidět na vlastní tělo, a to více než pořádně.

23. 4. 2021

Iiné místnosti také vyžadují kvalitní osvětlení prostoru, nicméně ne až tolik. To proto, že koupelny nebývají až tolik protkány denním světlem. V mnohých dokonce nejsou vůbec žádná okna nebo prosklené dveře. O to složitější je najít správné osvětlení.

My se zaměříme na 5 velmi důležitých tipů, které se vyplatí brát v potaz. Podívejme se na ně:

Centrální světlo není až tak důležité

Zkrátka nemusí být středem pozornosti podobně jako v obývacím pokoji. V koupelně přemýšlejte o centrálním osvětlení místnosti jinak. Velké nástěnné nebo stropní osvětlení by mělo osvětlovat interiér koupelny decentně tak, aby tady nebyla přemíra světla. O zbytek prosvětlení místnosti by se měla postarat další koupelnová svítidla.

Protkejte koupelnu bodovkami a led páskami

Koupelnu si lze vyladit a dokonale prosvětlit díky LED bodovkám nebo páskám. Dostanete se s nimi i tam, kam s tradičním osvětlením nikoli. Bodovky nemusejí být jen ve stropní konstrukci. Skvěle se hodí také do stěn. Integrovat je sem není náročné. Spouštět se navíc mohou díky fotobuňce. Když do koupelny vkročíte, víte, kam jdete. A jste si jistí, že neuklouznete, případně nenarazíte do jiných předmětů. 

1._shutterstock_1005799651.jpg

bílá koupelna
Zdroj: 
{bmphotographer} / Shutterstock.com

Nezapomeňte na osvětlení zrcadla

Právě u zrcadla potřebujete nejvíce světl, ideálně přirozeného. Toho je ale v koupelně minimum. Alternovat jej lze pomocí speciálních svítidel k zrcadlům. Ta můžete umístit kamkoli. V koupelně může být klidně umístěný i spouštěč světla pomocí Wi-Fi. Máte-li v interiéru rozvaděč optických sítí a internet, nebude to problém. Zpět ale k samotnému osvětlení zrcadla. Mělo by být osvícené ze všech stran, nejen zhora nebo čelně. Je-li tomu tak, světlo bude maximálně přirozené.

Nebojte se osvětlení sprchového koutu

Výborná jsou integrovaná světla přímo v těle sprchového koutu. Je možné osvětlit i trysky, případně třeba rádio umístěné v nitru sprchového koutu. Vždyť podobně se osvětluje také vířivka. Není problém osvětlit i podlahovou plochu. Sprchový kout bude vypadat maximálně moderně.

Netradiční světla patří i do skříněk

Saháte do zásuvky v koupelně naslepo a občas něco vysypete? Instalace LED světel i do takovéhoto prostoru je přitom velmi jednoduchá a finančně nenáročná. Proto se pozorně podívejte i na světla, která by se hodila právě do těchto prostor. 

Související články