Jste zde

5 tipů na levné a malé tiskárny do domácnosti

Žena používající tiskárnu k tisku fotek Zdroj: Pexels
Výběr ideální malé tiskárny do domácnosti nemusí být v dnešní době tak úplně procházkou růžovou zahradou. To proto, že v současné nabídce naleznete nepřeberné množství nejrůznějších modelů, které se od sebe liší celou řadou věcí.

26. 3. 2024

A to může zejména méně zkušeným lidem při výběru zamotat hlavu. Není se ale čeho bát. Pokud totiž právě stojíte před výběrem levné malé domácí tiskárny i vy, pokusíme se vám v následujících řádcích poradit, jak na něj a zároveň vám dáme pár tipů na konkrétní modely, které stojí rozhodně za to. 

Jaká levná malá domácí tiskárna je pro vás nejvhodnější? 

Pro výběr vhodné levné malé domácí tiskárny je zcela klíčové si ujasnit, co od ní vlastně očekáváte a na co přesně bude daná tiskárna primárně používána. Právě od toho se totiž musí váš výběr odvíjet s tím, že v opačném případě byste mohli jednak vybrat zcela nevhodnou tiskárnu, ale taktéž zbytečně přeplatit. 

V první řadě je třeba mít jasno v tom, zda chcete inkoustovou, či laserovou tiskárnu. Pro laserovou byste se měli rozhodnout v případě, že chcete tisknout jen text, zatímco po inkoustové sáhněte ve chvíli, kdy kromě textu počítáte i s tiskem obrázků. Zda se bude jednat o tiskárnu HP, Canon či model jiného výrobce je pak už docela jedno. Náplně do tiskáren HP lze totiž stejně jako do Canonu, BROTHERu a dalších tiskáren sehnat velmi levně v alternativní verzi

Co naopak jedno není, je to, zda má vaše nová malá tiskárna HP či jiného výrobce sloužit jen k tisku z počítače, tabletu či mobilu, nebo od ní očekáváte i kopírování a skenování. Asi vás totiž nepřekvapí, že klasická tiskárna bez funkce skenování vychází oproti malé tiskárně se skenerem o něco levněji, byť rozdíly nejsou až tak velké. Jde-li vám ale o minimalizaci nákladů a zároveň víte, že skenování ani kopírování využívat nebudete, není od věci pár set korun koupí klasické tiskárny ušetřit. 

Levné malé inkoustové tiskárny

Hlavními výhodami inkoustových tiskáren je jejich univerzálnost, díky které je lze využít pro tisk textových dokumentů i obrázků, ale taktéž jejich nízká pořizovací cena. Ta je ve srovnání s laserovými tiskárnami leckdy podstatně nižší, avšak jedním dechem je třeba dodat, že co ušetříte na pořizovací ceně, to poté utratíte při tisku, který vychází u inkoustových tiskáren v porovnání s laserovými o něco dráž. 

HP All-in-One Deskjet 2810e

Tiskárna HP All-in-One Deskjet 2810e je designově velmi povedená, podporuje bezdrátový tisk, nabízí kromě tisku i možnost kopírování a skenování a zaujme i svými rozměry. Ty jsou konkrétně 15,4 x 54,6 x 42,5 cm při 3,42 kg. A cena? Ta se pohybuje standardně kolem necelých 1500 Kč, takže o nedostupnosti zde nemůže být ani řeč. 

Canon PIXMA TS3451

Další cenově skvěle dostupný model s podporou kopírování a skenování, bezdrátovým tiskem a samozřejmě i kompaktními rozměry. Ty jsou v případě této tiskárny 43,5 x 32,7 x 14,5 cm při 4 kg, díky čemuž tak nebudete mít s jejím umístěním kamkoliv v interiéru žádný problém. Za cenu pohybující se pod 1400 Kč tedy rozhodně velmi zajímavá koupě.  

EPSON WorkForce WF-100w

Cena této tiskárny je sice trochu vyšší, jelikož se pohybuje nad 6000 Kč, je tu však jedno velké ale. Jedná se totiž o jednu z nejmenších, ne-li vůbec o tu nejmenší, tiskárnu na trhu v současnosti pro tisk klasických dokumentů A4. Skenování ani kopírování se tu sice nedočkáte, podpora bezdrátového tisku však nechybí a rozměry 30,9 x 15,4 x 6,1 cm při 1,6 kg musí doslova bavit. 

Levné malé laserové tiskárny

U laserových tiskáren je třeba počítat s tím, že jejich pořizovací cena není tak nízká jako v případě inkoustových modelů a taktéž s tím, že jsou vhodné jen pro tisk textových dokumentů (zato však velmi rychlý a ve špičkové kvalitě). Pozitivem je ale to, že při výpočtu ceny tisku jedné stránky jsou cenově výhodnější než ty inkoustové - tím spíš, když sáhnete po alternativní náplni namísto originální. 

BROTHER DCP-1623WE

Ani u tiskárny BROTHER DCP-1623WE se nemusíte omezit jen na strohý tisk, jelikož je k dispozici rovněž podpora skenování a kopírování, stejně jako možnost tisknout bezdrátově. Dalším pozitivem tohoto modelu je pak cena, který se pohybuje kolem 4200 Kč, což je na poměry laserových tiskáren vskutku nízko. A rozměry? Ty jsou 38,5 x 34 x 25,5 cm při 7,2 kg, což je na multifunkční laserovou tiskárnu taktéž přívětivé. 

HP LaserJet MFP M140w

Není-li vám BROTHER z nějakého důvodu po chuti, tento model od HP by vás zaujmout mohl. Za cenu pohybující se kolem 4600 Kč totiž dostanete designově povedenou tiskárnu s podporou bezdrátového tisku a samozřejmě i možností kopírování i skenování. Rozměrově se pak tato tiskárna dostává na 36 x 26,4 x 19,7 cm při 5,39 kg. 

Kam malou tiskárnu doma umístit? 

Bez jakékoliv nadsázky se dá říci, že pokud vaše nová malá tiskárna podporuje bezdrátový tisk přes WiFi, můžete jí umístit de facto kamkoliv, kam vaše WiFi síť dosáhne a kde máte elektrickou zásuvku. Díky bezdrátovému tisku totiž nejste ve výsledku takřka ničím limitovaní, takže je jedno, zda tiskárnu umístíte do technické místnosti, do garáže či třeba do skříně. Budete-li k ní mít pohodlný přístup kvůli odběru výtisků a zároveň připojíte-li se k ní přes WiFi, je úplně jedno, kam jí dáte. Tedy, snad s výjimkou okenních parapetů, protože přímé slunce by náplním v tiskárnách úplně dobře nedělalo. Jinak je ale volba skutečně jen a jen na vás. 

Pokud však stále tápete a tiskárnu byste si nejraději umístili do pracovny, inspirujte se tipy na praktickou domácí kancelář a zajistěte, aby působila funkčně a stylově zároveň.