Jste zde

5 snadných triků pro vaše květinové dekorace

Zdroj: pixabay.com
Od krásné květiny po úžasnou květinovou aranž to nemusí být daleko. Odkoukali jsme triky designerů a floristů a jsme připraveni vám je prozradit!

15. 7. 2015

Co velmi často chybí českým bytům? Originální květinové aranže. Zapřemýšlejte sami: Jak je to dlouho, co jste dostali tři gerbery kaskádovitě poskládané a omotané úzkou trávou? Nebo orchideje v barevném plastovém květináči se skřipci ve tvaru motýlů či berušek? Když se podíváte na nabídku většiny českých květinářství, není se čemu divit.

Najdete tu právě gerbery a orchideje, růže, lilie a spoustu hliněných figurek. Okrasné brukve? Pivoňky? Konvalinky? Na ty narazíte spíš omylem. Vyhněte se této nudě a šedi alespoň doma a načerpejte inspiraci z pár jednoduchých triků.

1. Schovejte běžné vázy hluboko do skříně

Pro tyto úlovky se většinou stačí vydat do vrchní police s nádobím.Zdroj: pixabay.com

Taky máte doma broušenou vázičku jako z výlohy pro turisty? Nechte na ni chvíli prášit. Existuje spousta jiných možností, kam vložit kytici čerstvě řezaných květin. Může to být například stará porcelánová konvice na čaj, u které jste dávno ztratili pokličku. Nebo krásný malovaný hrneček po babičce na menší květiny.

Jinou možností je dát obyčejnou vázu do větší a širší skleněné nádoby. Tu pak můžete naplnit například na plátky nakrájeným pomerančem zalitým vodou nebo teď na podzim malými šiškami a hvězdičkami badyánu. Můžete také sladit výplň vázy a květiny podle barvy. Pro trochu šik detailu postavte vázu na knihu s fotografiemi, kterou teď zrovna nečtete, nebo na módní časopisy.

2. Přestěhujte své květinové lahůdky

Je libo pohár sukulentu, či fialky?Zdroj: pixabay.com

Jste hrdí na své sukulenty, kaktusy, africké fialky či zářivé měsíčky? Dejte jim prostor, jaký si zaslouží! Přesaďte je například do širokých skleniček na kompoty či do bílých zdobených porcelánových hrnků. Nebo naopak využijte kontrast a vsaďte na šedivé plechové kyblíčky. Nechte zkrátka vyniknout krásu rostliny.

3. Dejte prostor růžím od stonku po květ

Neschovávejte stonky růží. Raději je dobře naaranžujte a nechte vyniknout kontrast.Zdroj: pixabay.com

Kde se růžím líbí nejvíc? Ve skleněné průhledné váze. Tak teprve vynikne jejich přirozená krása a bohatost. Dejte však těmto květinám prostor pro to, aby mohly ukázat kontrast mezi elegantními stonky a stovkami okvětních lístků. Naaranžujte je do široké vázy do kruhu tak, aby se stonky dotýkaly uprostřed a květiny s protilehlými hlavičkami tvořily rozkročené X. Plnění vázy však ukončete až tehdy, když bude úplně plná.

4. Zůstaňte stát!

Podobné mísy už se nemusíte bát využít jako vázy. S kouskem lepicí pásky je to hračka.Zdroj: pixabay.com

Vázy, které připomínají spíše mísy na saláty, jsou velice efektní. Stačí je zaplnit pár stonky hortenzií či pivoněk a z vašeho stolu udělají elegantní jídelnu. Jak ale docílit toho, aby se květiny neposunuly k jedné straně a z vaší aranže se nestalo jenom odkladiště? Floristé na to mají jednoduchý trik. Stačí si pořídit tenkou průhlednou lepicí pásku. S její pomocí vytvoříte mřížku, do které zasadíte čestvě nařezané květiny. Takto už se nepohnou ani o milimetr!

5.  Nepodceňujte žádnou květinu

Nechte vyniknout krásu květin, která často hrají druhé housle.Zdroj: pixabay.com

Tou nejpodceňovanější květinou v naší zemi je karafiát. Získal špatnou pověst za minulého režimu a ne a ne se jí zbavit. Šater ozdobný (známý spíše jako nevěstin závoj) se zase velmi často používá jako výplň kytic. Šater a karafiát jsou typické květiny, které jsou sice krásné, ale většinou „ostrouhají“ kvůli jiným květinám. Naše rada je jednoduchá - dejte jim šanci.

Zkuste si představit sklenici od mléka a v ní několik hustých větviček nevěstina závoje. Postavte tuhle kombinaci na dřevěný stůl a máte tu splněný rustikální sen. Zářivě růžové velké kariafiáty v jednoduché váze z mléčného skla nadělají velkou parádu v každém bytě. Stačí se nebát květinových outsiderů. Překvapí vás mnohem více než jen skvělou cenou!