Jste zde

3 kroky k ekologičtější (a ekonomičtější) domácnosti

3 kroky k ekologičtější (a ekonomičtější) domácnosti PR Zdroj: dm.cz
Pokud jste zvyklí na své pohodlí a zvyky, tradiční čisticí přípravky, drogerii a pomůcky do domácnosti, možná vám připadá, že přechod na ekologický styl je náročný.

23. 11. 2022

Stačí se ale rozhodnout a po malých krocích si na nové návyky zvykat a uvidíte, že to není nic drastického. Naopak, ušetříte nejen přírodu, ale také svoji peněženku. Jaké 3 jednoduché změny udělat v domácnosti, aby se vám i přírodě lépe žilo?

Nakupujte lokální výrobky

Nejen, že nakupováním místních produktů podpoříte české výrobce, farmáře a řemeslníky (a tedy domácí ekonomiku), ale také většinou dostanete nesrovnatelně kvalitnější výrobek než z masové produkce. Zboží zakoupené lokálně nemá za sebou dlouhou, často zámořskou cestu, takže nezanechává skoro žádnou uhlíkovou stopu, a navíc je u vás čerstvější – nemusí se mrazit, chladit nebo konzervovat.

Lokálním nakupováním potravin navíc přivyknete přirozenější skladbě jídla vzhledem k ročnímu období a zeměpisné poloze, za což vám poděkuje i vaše tělo. Je zkrátka přirozenější jíst na podzim více dýně a brambor, v zimě se zahřívat masovými polévkami a sytými obilnými jídly a na jaře a v létě si dosyta dopřávat čerstvého ovoce, zeleniny a bylinek.

Uklízejte přírodně

Pryč je doba, kdy přírodní a ekologické produkty na úklid byly mnohem dražší než konvenční chemické přípravky. Nyní stojí stejně nebo i méně – pokud sáhnete např. po privátní značce dm drogerie Denkmit nature, ušetříte i desítky korun oproti běžným značkám chemických prostředků. Ekologičtější varianty prostředků se dnes již dají sehnat na všechny povrchy od toalety po nádobí. Někde, např. ve zmíněné dm drogerii, si je můžete také načepovat do vlastní lahve na bezobalových stáčecích stanicích.

obrazek2.jpg

uklízejte přírodně
Zdroj: 
dm.cz

Pomoci si můžete také čistě přírodními přípravky – z octa a jedlé sody si můžete vytvořit univerzální čistič, kterým vydrhnete vanu i sporák. Pokud vám vadí octový odér, použijte místo něj citron. Pozor ale na povrchy citlivé na kyseliny, mohly by se poškodit.

Jedlá soda vám pomůže i s pachy v lednici. Stačí ji vysypat na talířek nebo do misky a tu umístit do lednice, po pár týdnech ji jen vyměňte.

Šetřit začněte u vody

obrazek3.jpg

šetřete vodou
Zdroj: 
dm.cz

S čím se nejvíce plýtvá? S vodou a potravinami. Přitom šetřit vodou se naučíte raz dva, stačí k tomu si osvojit jednoduché zvyky:

  • Vypínejte tekoucí vodu, když si čistíte zuby, šamponujete vlasy nebo mydlíte tělo.
  • Nastavte teplotu na bojleru na ekonomický režim nebo na o něco nižší teplotu, než jste zvyklí.
  • Nacházíte po bytě věčně nedopité sklenice nebo lahve s vodou? Nevylívejte je, ale sbírejte je do konvice a zalévejte s nimi květiny.
  • Zkraťte dobu sprchování, klidně jen o minutu. Ušetříte tak stovky litrů drahé teplé vody měsíčně. Zkuste také po určitou dobu sprchování vypnout teplou vodu a začněte se otužovat. Sprchování ve studené vodě má celou řadu benefitů.
  • Nemyjte nádobí pod tekoucí vodou. Pokud nemáte myčku, myjte v napuštěném dřezu. Pokud myčku máte, pouštějte ji, až když je skutečně maximálně naplněná a ideálně na eko program.
  • Pokud máte WC s dvojitým splachováním, používejte primárně to s nižším objemem vody, ve většině případů stačí a ušetříte více než polovinu vody na splachování.

Související články