Jste zde

Ledviník ztepilý: Pokojovka, která čistí vzduch a rychle roste

ledviník v detailu Zdroj: Bigstockphoto
Pořiďte si domů ledviník! Exotickou pokojovou rostlinu, která se vám za vhodnou péči odmění nejen krásným vzhledem, ale také tím, že vzduch v interiéru zbaví škodlivých látek.

10. 4. 2022

Ledviník ztepilý patří mezi nejznámější a nejrozšířenější kapradiny, které můžete pěstovat i doma. Jeho roztřepené či vícetvaré jasně zelené listy, které mohou být až 75 cm dlouhé, oživí jakoukoliv místnost i každý kout vaší domácnosti. Včetně koutů, kam po většinu dne nesvítí slunce. Potrpí si však na zvýšenou vlhkost vzduchu, která zejména v topné sezóně v bytech chybí. 

bigstock-studio-photo-shoot-of-a-nephro-345139447.jpg

ledviník v květináči
Zdroj: 
Bigstockphoto
Ledviník je velmi choulostivý na vlhkost v bytě. Suchý vzduch ve vytápěném panelákovém bytě nesnáší. 

Zima je pro ledviník tvrdou zkouškou!

Ledviník patří k nenáročným a poměrně odolným pokojovým rostlinám. V bytech s ústředním topením však mnohdy nepřežije první zimu, jelikož nesnáší příliš suchý vzduch. Klíčem k úspěchu je tak vyšší vzdušná vlhkost a více či méně zastíněné stanoviště!

bigstock-phalaenopsis-big-singolo-orchi-381425225.jpg

ledviník a orchidej
Zdroj: 
Bigstockphoto
Ledviník roste velmi rychle. Pokud mu zajistíte ideální podmínky, může během jednoho roku zdvojnásobit svou velikost. 

Ledviník patří mezi rostliny, které ke zdárnému růstu nevyžadují příliš mnoho světla. Ba dokonce mu přímé slunce škodí! Umístit ho proto můžete téměř kamkoliv, například i do koupelny bez oken nebo na tmavé schodiště. Stále však mějte na paměti, že příliš tmavé stanoviště může být také jednou z příčin opadávání listů. 

Tip: Krása ledviníku velmi dobře vynikne, když ho umístíte na podstavec nebo ho zasadíte do závěsného květináče. 

Při nedostatku vzdušné vlhkosti hnědnou úkrojky listů!

Zejména v době vegetace rostlina vyžaduje hnojení, pravidelné rosení a vydatnou zálivku vlažnou vodou bez obsahu chloru. Vždy je však třeba dbát na to, aby rostlina nezůstala stát ve vodě a aby kořenový bal nikdy úplně nevyschnul! Rosení ocení minimálně třikrát týdně. 

Na zimu je pak vhodné ledviník přemístit na chladnější místo, kde se teplota pohybuje okolo 15 stupňů Celsia, a snížit mu zálivku i dávku hnojiva. Dbejte však na to, abyste ledviník nepřemístili do průvanu, který stejně jako přímé slunce také nesnáší. 

bigstock-monstera-deliciosa-swiss-che-380547574.jpg

pokojovky s ledviníkem
Zdroj: 
Bigstockphoto
Mladé, rychle rostoucí rostliny přesaďte do nového rašelinového substrátu každý rok zjara, starší až po dvou letech. 

V případě, že rostlinu napadnou červci, štítenky nebo mšice, zapomeňte na insekticidy a raději škůdce potřete ředěným lihem. Ledviník je totiž na nejrůznější chemické přípravky, které jsou určené k hubení hmyzu, velmi citlivý. 

Navodí klidný spánek a pomáhá pročistit vzduch

Ledviník nejen krásně vypadá, ale také přispívá k lepšímu klima. Vzduch v místnosti zvlhčí, ale také je schopen eliminovat množství škodlivých látek, které se uvolňují například z koberce, počítače, pračky, z dřevotřískového nábytku či z různých čisticích a osvěžujících prostředků. 

Zdroje:

  • https://www.prozeny.cz/clanek/7-rostlin-do-koupelny-a-na-wc-osvezi-vzduch-a-odstrani-pach-74863
  • https://www.magazinzahrada.cz/skromny-ledvinik-se-hodi-i-do-modernich-bytu-2/
  • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/ledvinik-ztepily-pokojova-rostlina-roku-2009
  • https://www.ceskestavby.cz/rostliny/ledvinik-nephrolepis-exaltata.html