Jste zde

Šrouby a matice: Podívejte se na přehled nejpoužívanějších typů spojů

Zdroj: www.photl.com
Potřebujete-li při stavebních pracích či rekonstrukcích něco spolehlivě spojit, neobejdete se bez kvalitních spojovacích materiálů z nerezu. Na nich často závisí pevnost jednotlivých konstrukcí.

20. 2. 2015

Bez kvalitních spojovacích materiálů bychom se dnes obešli už jen velmi těžko. Stabilita a životnost jednotlivých konstrukcí totiž záleží z velké části právě na nich. Spojovací materiál z nerezu je přitom onou zárukou, že spoje vydrží velmi dlouho ve stoprocentním stavu. Některé nejpoužívanější si tedy v krátkosti představme.

  • Šroubové spoje. Nerezové šrouby a matice jsou tradičními spojovacími materiály s puncem kvality. Pokud ovšem již nyní víte, že budou enormně zatěžovány, pořiďte si vějířové podložky, které spolehlivě zabraňují uvolnění.
  • Nerezové vruty. Další vyhledávaný spojovací materiál, s nímž je práce hračkou. Mnohé kutily i profesionály navíc potěší pestrá nabídka nerezových vrutů. Jmenujme alespoň špičkové vruty do dřeva. Pokud tedy často pracujete s tímto materiálem, jde o ideální řešení.
  • Bezpečnostní šrouby a vruty. Někdy jsou nároky na nerezový spojovací materiál vyšší, a to zejména v prostředí se zvýšeným rizikem koroze. Proto jsou zde bezpečnostní vruty a šrouby, které jsou zároveň spolehlivou ochranou proti krádežím.
  • Nýtovací technika. Často je potřeba vytvořit nerozebíratelné spoje. K tomuto účely slouží nýty. Opět se přitom jedná o širokou oblast. Lze tedy například využít trhací nýty, případně nýtovací matice, jež snoubí funkci nýtování a šroubování.

Související články