Jste zde

Pěkné nádobí je vizitkou kuchyně. Jak vypadá to vaše?

Zdroj: vetroshop.cz

Můžete být sebelepší kuchtík, ale i pětihvězdičková svíčková servírovaná na oprýskaném talíři, ztrácí na výjimečnosti. I nádobí je totiž vizitkou kuchyně. Mimochodem – kolik prasklin a odřenin mají vaše hrnky a talíře?

26. 3. 2013

Pokud si zakládáte na své pověsti výborného kuchaře a hostitele, pak nejspíš tušíte, že přes oprýskané nádobí cesta k Michelinským hvězdičkám nevede. S otlučenými talíři budete spíš proklínaným Babicou, než uznávaným Pohlreichem. V každé domácnosti by měla být „sváteční“ jídelní sada. Není to přežitek, není to pozůstatek dřívější doby, je to nutnost.

I obyčejná večeře může vypadat jako sváteční

Ruku na srdce – kolik máte doma po skříních ukrytých porcelánových souprav, které jste dostali jako svatební dar, nebo jako (nevhodný) vánoční dárek? Talíře jsou ve většině domácností ukryté ve skříňce a málokdy se ukážou na stole společně s doplňky. Doba nicméně velí tyto kousky vytáhnout. A když už se rozhodnete do jídelní soupravy investovat, neukrývejte ji ve skříni! Šikovně vystavené nádobí je tou nejkrásnější kuchyňskou dekorací – ať už je to poctivý cibulák, nebo moderní kousky s ostrými liniemi.

jidelni-sady2

Skleněná, nebo keramická. Velká, nebo jen malá s talíři a bez čajového nádobí. Spousta výrobců dnes nechává výběr na kupujícím. Zdroj: vetroshop.cz

Hrnky můžete vynechat

Nevýhodou, která ale v posledních letech mizí, byl fakt, že se jídelní sady prodávaly v „kompletním“ balení  - tedy i s šálky, podšálky a ostatními doplňky z čajového servisu. Ne každý je ale zvyklý na odpolední kávu nebo čaj. Dnes už jsou ale k dostání jsou i samostatné sady talířů. Sadu si také u některých prodejců můžete sestavit sami a nemusíte si pořizovat kusy, které nepotřebujete.

Jaký motiv a materiál zvolit?

Pokud přemýšlíte o koupi nové jídelní sady, rozhodně vsaďte na porcelán. Porcelánové jídelní soupravy jsou stálicemi, které sady z jiného materiálu nenahradí. Moderní jídelní sady jsou již uzpůsobeny k mytí v myčce i k užívání v mikrovlnné troubě, proto se případného poškození nemusíte obávat a není třeba těmto kouskům věnovat zvláštní péči.

jidelni-sady3

Jakou soupravu vybrat? Porcelán je stále nejoblíbenější materiál. Zdroj: vetroshop.cz

Při výběru motivu máte obrovský výběr. Můžete zvolit moderní styly s geometrickými tvary nebo tradiční motiv cibuláku. Z decentních motivů můžete vybírat z květinových i minimalistických. Nepřeberná je už i nabídka tvarů, nicméně odborníci z gastronomie se shodují, že v jednoduchosti je síla. Kulatým, nebo oválným nádobím nic nezkazíte.

Související články