Jste zde

Styly kuchyní

24. 3. 2015

Někdo dává přednost minimalismu a v bytě nesnese zbytečné serepetičky, někdo si potrpí na výrazné dekorace a doplňky. Styl kuchyně by měly nejvíce ovlivnit dispozice vašeho bytu, jeho světlost a velikost. Osobní vkus ale nesmí zůstat stranou, protože právě vy se ve vaší kuchyni musíte cítit dobře. I když trend jde na ruku minimalismu, výrobci kuchyní na míru jsou připraveni vytvořit i romantické kuchyně ve francouzském nebo rustikálním stylu.

Jaké jsou hlavní styly kuchyní, kterými se můžete inspirovat?

Moderní kuchyně: hi-tech a internet věcí

styly kuchyní moderní

V moderní kuchyni by nemělo nic být navíc, každá zásuvka by měla mít přesně promyšlenou funkci a uspořádání moderní kuchyně musí vycházet z jasně definovaných kuchyňských zón. I když to zní trochu moc technicky, právě tyhle vlastnosti moderních kuchyní jsou dnes nejžádanější: funkčnost, jednoduchost, praktické používání. Tomu je podřízeno vše. V moderní kuchyni najdeme promyšlené výsuvné police a systémy nebo vestavěné spotřebiče, které lze v dnešní době ovládat přes internet.

Z materiálů v moderní kuchyni dominují ty, které se snadno udržují: kvalitní lamino, nerez, umělý nebo přírodní kámen a sklo, využité např. ve formě skleněných obkladů. V barvách neexistuje žádný diktát, a i když převažují přírodní odstíny, je tu místo i pro výrazné a syté barvy. I přes ostré hrany, které moderní kuchyně často mají, tu panuje velká volnost – meze se nekladou téměř v ničem, takže do moderní kuchyně klidně umístíte starožitný lustr.

Rustikální kuchyně: dřevo v hlavní roli

styly kuchyní rustikální

Stará komoda, přetvořená na kuchyňský bar, malované talíře, pověšené na stěně a do toho všeho moderní spotřebiče a všechny vymoženosti doby. Rustikální kuchyně je romantická, plná doplňků a dekorací. Babička doufala, že ten starý cedník vyhodíte, ale vy jste ho povýšili na misku na ovoce! Kouzlo rustikální kuchyně spočívá v životu, který čiší z přírodních materiálů a předmětů s příběhem.

Do rustikální nebo také venkovské kuchyně patří dřevo i na úkor toho, že není v místnosti plné vlhka tak praktické. Naštěstí i v rustikální kuchyni jsou povoleny moderní spotřebiče, ideálně schované pod dvířky kuchyňských skříní. Ty jsou tradičně zdobené s vyřezávanými profily. Sklo je zastoupeno ve výplních některých vitrín, což přispívá k celkovému „vintage dojmu“. K útulnosti venkovských kuchyní přispívá i hojné využití látkových doplňků, záclonek, potahů na židličky apod.

Francouzská kuchyně: Aby bílá bílá byla

Je trochu víc „chic“ než kuchyně rustikální, využívá trochu víc moderních prvků a spíš než venkovskou chalupu připomíná vilku někde u moře v Provence. Kuchyně ve francouzském stylu je typická využitím bílé barvy, a to téměř všude. Bílé skříňky s jemně řezanými profily, bílá keramika, bílé doplňky. Když k tomu přidáte kupu čerstvého ovoce na misku, cibulky a česnek zavěsíte za parapet a do váziček posadíte levanduli, francouzská atmosféra přijde sama.

V kuchyni ve francouzském stylu kombinujeme pastelové barvy, ideálně sladěné tón v tónu. Starorůžová, mentolová, světloučká zelená nebo krémově žlutá se sem hodí krásně. Přírodní, světlé dřevo je doplněno bílou. I tady je prostor pro vintage, renovovaný nábytek, pro látky i proutěné doplňky.

Existuje ještě celá řada dalších stylů, ve kterých si kuchyň zařídit. Dnes tak moderní skandinávský styl je vlastně moderní kuchyň, doplněná designovými prvky a je to kladen ještě větší důraz na praktičnost a nadčasovost. Pro anglický styl kuchyní je zase typická jednoduchost, která má ale podobný základ jako „načančaný“ francouzský styl kuchyně.

Ať už se rozhoďte pro jakýkoli styl, vybírejte ho s ohledem na tvar, velikost a světlost místnosti. Není nic horšího než miniaturní kuchyňka, přeplácaná množstvím doplňků, anebo tmavá kuchyň v moderní černé barvě.

Autor: redakce