Jste zde

Kovaný plot: Časem získává na hodnotě i na eleganci

Zdroj: lamark.cz

Plot dnes již není pouze funkční záležitostí s cílem ochrany proti nežádaným „návštěvám“, ale působí také jako výrazný architektonický a dekorativní prvek. A kované ploty jsou stálicemi s dlouhou tradicí.

4. 4. 2013

http://www.esaplating.com/cs/servisTrend návratu k tradici a estetickému cítění zaznamenáváme dnes na všech úrovních našeho života a výjimkou nejsou ani kované ploty. Ty je možné citlivě navrhnout tak, aby motivy byly v souladu s domem a jeho okolím. Kovaný plot efektivně chrání majetek, přitom působí vzdušně, neodděluje od kontaktu se sousedy a okolím, a nebrání ve výhledu z domu ani ze zahrady.         

Trocha z historie kovářství

První železné výrobky pocházejí již z doby čtvrtého tisíciletí před naším letopočtem. V historii byla řada božstev spojována s kovářstvím. Například bohem ohně a kovářství byl ve starém Řecku syn bohů Dia a Héry – Héfaistos.

Obor zaznamenal velký rozvoj také ve středověku, práce kovářů byla v té době opředena řadou mýtů, zejména kvůli ohni, se kterým kovář dennodenně pracoval. Například tolik známá podkova jako symbol štěstí a bohatství vychází z častých pověr spojených s kovářstvím a léčením koní.

Oplocení dle vašeho gusta

Kovaný plot je ideálním řešením oplocení pro prakticky každou stavbu. Díky kvalitní povrchové úpravě, široké nabídce motivů a vzorů tvoří důstojné a vkusné oplocení v kombinaci nejen s moderním domem, ale také se staršími domy či budovami. Pokud chcete svůj dům zabezpečit intenzivněji, je možné kovaný plot doplnit o kovové hroty a špice.

Jediným negativem kovaných plotů je zdánlivě vyšší pořizovací cena, je však třeba uvážit fakt, že několik následujících desítek let nebudete muset do plotu investovat ani korunu. „Specialitou našich kovaných plotů je ruční výroba těmi nejzkušenějšími českými kováři a zámečníky, pestrá paleta motivů a trvanlivost použitých materiálů,“ shrnul výhody kovaných plotů Miloš Němeček ze společnosti Lamark.

Otázkou také je, s jakým typem plotu budete kovaný plot porovnávat. Samozřejmě je dražší než například drátěný plot, na druhé straně jsou náklady nižší, než v případě, že byste pořizovali masivní kamenný plot. Pokud se rozhodujete pouze podle ceny, nemusí to být vždy výhra. Za nízkou cenu pořídíte kovaný plot například v hobbymarketu, jeho kvalita se však bohužel kvalitě kovaného plotu na míru nemůže rovnat.

Pozor na triky prodejců

U kovaného plotu je podstatným prvkem kvality pečlivá povrchová úprava. Nejefektivnější je ochrana žárovým zinkováním. Pokud plot není ošetřen touto metodou, je možné, že se brzy budete potýkat s korozí, protože levným plotům často schází speciální povrchová úprava originálu. “Pouze kvalitní žárové zinkování, vhodná povrchová úprava a poctivá ruční výroba zajistí očekávanou odolnost proti vnějším podmínkám,” upřesnil Miloš Němeček.

Někteří výrobci také prodávají ploty z hliníku a přitom je prezentují jako ploty kované. Imitace dosahují za pomocí barvy, která vypadá stejně jako u kovaných plotů. Hliníková imitace však nenabízí žádané vlastnosti jako kovaný originál. 

Související články