Jste zde

Jak zazimovat zahradu

podzimní list Zdroj: pixabay.com
Zima už nám klepe na dveře, a proto nastal nejvyšší čas na zazimování zahrady. Pokud jste se k tomu ještě nedostali, jste tu správně – v následujícím textu vám poradíme, jak to co nejrychleji zvládnout.

22. 11. 2022

Trochu vaší péče prospěje trávníku, záhonům i zahradnímu nábytku. Tak hurá do práce, než napadne první sněhová nadílka!

Správně uschovejte zahradní nábytek

Možná jste letos v létě pořídili nový venkovní nábytek. Ať už se jednalo o praktické židle, nebo třeba pohodlné zahradní lehátko pro dva, určitě byste měli k jejich zazimování přistupovat s maximální pečlivostí. Základem je nábytek důkladně očistit a uschovat na suché a větrané místo. Nezapomeňte ho také přikrýt igelitem nebo velkým kusem látky, aby se na něj zbytečně nechytaly nečistoty.

K uskladnění lze využít například zahradní domek, dejte ale pozor, aby v něm bylo opravdu sucho. Další možností je pak garáž. Tam ale pravděpodobně chcete přes zimu parkovat své auto, abyste se vyhnuli nepříjemnému očišťování skel od námrazy. Nejlepší volbou je technická místnost přímo v domě, kde je zaručeně teplo a sucho.

Pokud máte kvalitní nábytek z umělého ratanu nebo kovu, máte vyhráno – tyto výrobky zpravidla odolají i krutému počasí a naleznete je třeba u výrobce VidaXL. V takovém případě postačí vše pečlivě přikrýt a uschovat alespoň pod přístřešek.

Připravte trávník

Abyste se mohli hned od jara kochat krásným zeleným trávníkem, je třeba ho na zimu pořádně připravit. Poslední sekání se doporučuje provést na konci října, pokud jste to však ještě nestihli, nezoufejte.

Hlavní je nechat cca 5 cm trávy před prvními mrazíky, aby byl před nimi porost dobře chráněn. Jestliže se dostanete k poslednímu sekání později, stačí zvolit vyšší stupeň na sekačce.

Nezapomeňte také shrabat spadané listí – to ale nevyhazujte, jak si totiž prozradíme níže, najdete pro něj na zahradě jiné využití. Kromě toho byste také měli ořezat suché větve, aby měly stromy na jaře dostatek prostoru pro ty nové.

Jak se postarat o záhony

Ještě než půda úplně zmrzne, byste měli ze záhonů vytrhat plevel a lehce je zrýt. Poté na ně nahrňte shrabané listí, které půdu efektivně izoluje. Zajistíte tak, že budou záhony na jaře zase plné síly a přinesou vám hojnou úrodu.

Pokud na některém z vašich záhonů sídlí trvalky, měli byste se postarat i o ně. Například jahody byste měli zalévat až do prvního mrazu, jinak vám rychle uschnou. Opět můžete využít také opadané listy z vašich stromů, které poslouží jako spolehlivá izolační vrstva.

Období zazimování zahrady je zároveň ideální dobou na zasazení tulipánů a dalších cibulovin. Vyberte si krásné modřence, sněženky nebo krokusy a na jaře se můžete těšit, až se na nich objeví první květy. Tuto výsadbu ale netřeba uspěchat. Pokud by bylo příliš velké teplo, cibulky by začaly rašit a první mráz by je zahubil. 

Související články