Jste zde

Jak zajistit bydlení před odjezdem na dovolenou? Poradíme vám!

plná schránka Zdroj: Bigstockphoto
Zabezpečte svou domácnost před odjezdem na dovolenou! Víme, na co při celém tom shonu rozhodně nezapomenout, aby vás po návratu domů nečekalo nemilé překvapení.

27. 6. 2021

Cestovní horečka stoupá! Nezapomeňte před odjezdem na dovolenou vše zařídit, pečlivě zkontrolovat a vypnout, aby vás po příjezdu nečekala nepříjemnost v podobě vytopených sousedů, vyloupeného bytu nebo skomírajících pokojových rostlin. Ve většině případů jde totiž těmto pohromám předejít. 

Silné bouřky mohou zničit nebo poškodit elektrické spotřebiče

Před odjezdem vypojte všechny elektrické spotřebiče ze zásuvky. Mikrovlnnou troubu, rychlovarnou konvici, elektrickou troubu, myčku, elektrický budík, počítač, modem i televizor, který je po většinu roku přepnutý pouze do pohotovostního režimu, nikoliv zcela vypnutý.

Ušetříte nejen peníze, ale také ochráníte svůj domov před vznikem požáru a vaše elektrické spotřebiče před zničením v případě, že by v blízkosti vašeho domu udeřil blesk. 

Nikdy však neodpojujte světla s pohybovým čidlem a zabezpečovací systémy, které chrání vaši opuštěnou domácnost před zloději a vandaly. 

bigstock-opened-empty-refrigerator-ref-381298367.jpg

otevřená prázdná lednice
Zdroj: 
Bigstockphoto
Chladničku a mrazák před odpojením od elektrické sítě odmrazte, vyprázdněte a po dobu vaší nepřítomnosti je nechte otevřené, aby uvnitř nevznikala plíseň. 

I slabě kapající kohoutek vás může přijít draho

Pro jistotu vypněte přívod plynu a uzavřete vodu. Nikdy nevíte, co se během vaší nepřítomnosti může stát a přece na dovolené nechcete řešit vytopené sousedy. Navíc se vyhnete i riziku, že vám po celou dobu vaší dovolené bude protékat toaleta nebo kapat vodovodní kohoutek. 

Květinám dopřejte dostatek vláhy

Pokojové a balkonové rostliny zalijte před odjezdem větším množstvím vody, přemístěte je na stinné místo a dodejte jim sílu dávkou hnojiva. Květina na balkoně zajistěte před silným větrem.

V případě, že opouštíte domácnost na delší dobu, požádejte o pomoc příbuzné nebo si pořiďte zavlažovací systém. Koupit ho můžete v každém hobby marketu nebo si ho můžete velmi jednoduše a levně vyrobit z láhve, kterou zasadíte hrdlem do květináče. 

bigstock-owner-petting-dog-female-owne-404372693.jpg

psí hotel
Zdroj: 
Bigstockphoto
Zajistěte péči o domácí mazlíčky, kteří s vámi nejedou. Postarat se mohou nejen vaši blízcí, ale také můžete využít služby zvířecích hotelů. 

Nepodceňujte pojištění domácnosti

Pokud nemáte pojištěnou domácnost, sjednejte si alespoň krátkodobé pojištění, tzv. pojištění opuštěné domácnosti, které pokryje škody způsobené vloupáním i případné využití asistenční služby. Všechny své cennosti uložte do trezoru nebo sejfu

bigstock-disappointed-elderly-woman-thr-370454815.jpg

sousedé
Zdroj: 
Bigstockphoto
Sousedy nebo příbuzné nechte vybírat poštovní schránku. Schránka, která bude plná, přiláká pozornost zlodějů. 

Neříkejte, že jedete pryč

Zabezpečte svou domácnost před zloději. Zavřete všechna okna, zamkněte dveře a snažte se, aby vaše domácnost působila dojmem, že je stále někdo doma. Žaluzie, rolety i závěsy nechte roztažené, poproste sousedy o vybírání schránky a využijte automatické spínání osvětlení.

V žádném případě se nechlubte na sociálních sítích a ani o svém odjezdu zbytečně neinformujte své okolí. 

Zdroje:

  • https://www.novinky.cz/finance/clanek/na-co-nezapomenout-pred-odjezdem-na-dovolenou-40039609
  • https://www.chytre-bydleni.cz/dum/na-co-doma-nezapomenout-pred-odjezdem-na-dovolenou
  • https://www.bonusia.cz/Novinky/6-rad,-na-co-nezapomenout-pred-dovolenou
  • https://www.bydlet.cz/383605-dovolena-na-co-nezapomenout-pred-odjezdem-na-dovolenou/
  • https://www.dormeo.cz/clanky/na-co-bychom-nemeli-zapomenout-abychom-si-mohli-u

Související články