Jste zde

Jak se staví sen posedmé: Venkovský „cottage“ styl s moderními prvky

Zdroj: Prima TV

Otevřete dveře a ocitnete se uprostřed obývacího pokoje. Že je to divné? To máte pravdu! A právě proto byli do bytu manželů Novotných povoláni designéři pořadu Jak se staví sen!

8. 4. 2013

Manželé Novotní mají čtyři děti a jejich venkovský domek doslova „praská ve švech“. Nevyhovující kuchyň i nevhodně navazující ložnice a obývák jsou tam, kde by měla být vstupní chodba. Dosavadní stav je alarmující a potřebuje ihned změnit!

Hned za dveřmi obývák!

Při vstupu každého upoutá, možná trochu překvapí, že místo zádveří a úložných prostor je umístěna sedačka a televize. Je to až nedůstojné prostředí pro trávení času šestičlenné rodiny. Ke kuchyni přiléhá místnost, která má být do budoucna obývákem, tedy místem, kde rodina tráví nejvíce času pohromadě, momentálně slouží jako herna i ložnice pro rodiče a čtyřletá dvojčata. Obě místnosti spolu navazují dispozičně a souvisí i funkčně. Co s tím?

jak-se-stavi-sen-7-2

takto vypadá ložnice a herna pro děti v jednom. Zdroj: Prima TV

jak-se-stavi-sen-7-3

Takto vypadá kuchyně před proměnou. Zdroj: Prima TV

Na interiéru je zřejmé, že se rodina přistěhovala před pár lety a vzala s sebou i nábytek, který ovšem dispozičně ne vždy vyhovuje. V současné chvíli je kuchyňská linka na daný prostor zbytečně malá s nedostatečnou pracovní plochou i s absencí digestoře. Přeložíme proto topení pod oknem na vedlejší stěnu tak, aby nová kuchyňská linka ve tvaru L mohla vést maximálně po celé šířce místnosti. Na celou místnost bude potřeba SDK podhled pro rozvedení dalších světel nad pracovní plochou.

2v1: Herna pro děti a ložnice pro rodiče

Na kuchyň by logicky měla navazovat spíše obytná místnost než ložnice. Momentálně ale slouží najednou jako herna pro děti i jako ložnice pro rodiče a čtyřletá dvojčata. Je to takový pelmel všeho nábytku s nejasnou funkcí. U takovéto multifunkční místnosti upřednostníme spíše vzhled obývacího pokoje se šikovně zakomponovaným spaním. Ovšem tak, aby vždy existovala možnost ložnici rychle přetvořit na obývací pokoj (rozkládací sedačka, oddělující závěs před postýlkou).

Dalším problémem je stávající krb, který je z technického hlediska nefunkční a příliš robustní na tak malou prostoru. Do stávajícího tělesa komína vytvoříme niku s moderním biokrbem, obložíme zevnitř lícovými cihlami, vznikne dojem opravdového krbu, který ovšem nepotřebuje kouřovod. Celkově tedy vytvoříme moderní cottage bydlení.

jak-se-stavi-sen-7-4

Obě části od sebe snadno oddělí závěs v béžové barvě. Zdroj: Prima TV

jak-se-stavi-sen-7-5

Obývací pokoj inspirovaný cottage stylem. To je výsledek proměny. Zdroj: Prima TV

Co je to cottage styl?

Z anglického slova cottage (chata, chalupa) je odvozen název stylu inspirovaného kulturou chataření a chalupaření. Ačkoliv má mnoho společného s country stylem, na rozdíl od solidního dojmu trvalého bydlení na venkově se v něm intenzivně odráží svoboda a uvolněná atmosféra prázdnin či rekreace. Vzniká spontánně, často s notnou dávkou improvizace, a působí proto velmi nenuceně, přirozeně a uvolněně.

Tématem dílu tentokráte bude kuchyně a podíváme se na zoubek i krbům v interiéru. A podíváme se i do domova Mahuleny Bočanové.

Nenechte si ujít další díl nové série „Jak se staví sen“ již v neděli 14. dubna od 18.00 na Prima family!

Související články