Jste zde

Jak proměnit interiér pomocí koberce?

Zdroj: hisks, www.freeimages.com
V současné době je nabídka nejrůznější druhů podlahových krytin velice pestrá, přesto jsou stále v oblibě koberce. Proč? Protože oproti jiným podlahovým krytinám mají spoustu výhod, které oceníte.

1. 9. 2014

Jak už bylo výše nastíněno, koberce si svojí oblibu zachovávají díky jejich vlastnostem. Dodávají teplo od nohou, jsou příjemné na dotek, tlumí zvuky při chůzi, dodávají každému interiéru útulnost a pomáhají udržet teplo v dané místnosti, čímž dochází k úspoře energie. Koberce jsou také cenově dostupné, snadno se pokládají, ale i odstraňují.

Před výběrem

Než se pustíte do výběru koberce, ujasněte si, v jaké místnosti budete koberec využívat, jaké má plnit funkce a co od něj očekáváte. Tyto poznatky vám pomohou uvědomit si, na jaké druhy koberce se máte zaměřit. Jiný koberec budete vybírat do dětského pokoje a jiný do ložnice.

Sladění koberce

Koberce vybírejte také v závislosti na interiéru a jeho vybavení. Koberec by totiž měl ladit s ostatními zařizovacími prvky v místnosti. Vybírejte tedy koberec s ohledem na styl a barevné ladění nábytku, čalounění, barvy stěn, záclon a závěsů. V dnešní době můžete volit mezi stovkami koberců s různými vzory, barvami, rozměry i tvary. 

Kusový nebo celoplošný koberec?

Celoplošné koberce

Celoplošné koberce jsou takové koberce, které jsou položeny ode zdi ke zdi a plní funkci hlavní podlahové krytiny. Celoplošné koberce dodají každé místnosti jednotný vzhled, jsou nenáročné na kvalitu podkladu a nabízejí řadu vlastností – např. disponují skvělou zvukovou i tepelnou izolací, snižují hluk a poskytují příjemný pocit při chůzi. Dále je tato podlahová krytina na rozdíl od jiných snadnější na výměnu, je tedy možné ji častěji obměňovat a tím měnit celkový vzhled místnosti.

Kusové koberce

Kusové koberce nejsou hlavní podlahovou krytinou, ale slouží pouze jako estetický doplněk, který dokáže velice rychle a jednoduše změnit celkový dojem z místnosti. Kusové koberce dokážou ochránit podlahovou krytinu proti opotřebení a zpříjemňují chůzi po místnosti. Mohou doplňovat jak celoplošný koberec, tak i jiné druhy podlahových krytin. Nejčastěji se používají pod výrazné kusy nábytku (např. do ložnice k posteli, do obývacího pokoje k sedací soupravě nebo do jídelny pod jídelní stůl).

Jaký koberec zvolit do jednotlivých místností?

Koberce s krátkým vlasem

Koberce s krátkým vlasem jsou běžné koberce, které jsou dostupné v různých vzorech a barvách a lze je využít pro pokládku téměř do všech místností. Jejich použití se odvíjí podle druhu materiálu. Obecně se však hodí do dětských pokojů, ložnic a jídelen.

Koberce s dlouhým vlasem

Koberce s dlouhým vlasem jsou velice měkké, hebké a působí elegantním a luxusní dojmem. Tento druh koberců ocení především ti, kteří mají v bytě špatnou akustiku nebo alespoň potřebují zmírnit hlučnost v místnosti. Mezi jejich nevýhody patří náchylnost a náročnější čištění. Tyto luxusní koberce se nejčastěji využívají jako kusový doplněk. Jsou tedy vhodné do méně frekventovaných prostor (např. do ložnice k posteli nebo do obývacího pokoje k sedací soupravě).

Smyčkové koberce

Jedná se o koberce, jejichž vlákna nejsou zastřižená, ale tvoří je smyčka. Smyčkové koberce tak mají tvarovou paměť a jsou velice odolné proti zatížení. Hodí se do frekventovaných místností nebo do prostor, kde nechcete mít vytlačené místa od nábytku.

Zátěžové koberce

Zátěžové koberce jsou takovým typem koberců, které se používají do frekventovaných prostorů (např. chodeb, pracoven). Tento druh koberců má krátký vlas, koberce mají drsnější povrch a většinou bývají jednobarevné. Jsou velice odolné proti poškození či opotřebení, mají vysokou životnost.

Související články