Jste zde

Jak na zateplení šikmé střechy?

Zdroj: www.rockwool.cz
Je u vás zateplování střechy či podkroví na pořadu dne? Nechte si poradit, jak dobře a snadno se to dá řešit, a vyvarujte se tak nejrůznějším komplikacím.

25. 3. 2019

Proč je lepší zateplit?

  • Ušetříte náklady na energie
  • V zimě vám nebude teplo unikat a v létě zachováte v interiéru chlad
  • Bez zateplení vám mizí až čtvrtina tepla z domova
  • Vyvarujete se tím tepelným a akustickým mostům i plísním

Myslíte, že vám teplo neuniká?

Možná jste přesvědčení o tom, že máte opravdu kvalitní dřevěný krov a vhodné materiály v celém domě a k žádným únikům tak u vás nedochází. Opak je pravdou. Vždy nějaké teplo uniká, jen nikdo neví přesně kolik. Až teprve spolehlivá izolace zabrání velkým ztrátám.

Různé druhy zateplení a postupy
Existují dva základní druhy zateplení šikmé střechy – mezi krokvemi, a nad krokvemi. Oba systémy mají svá pro a proti. Je důležité si promyslet, který pro vás bude vhodnější volbou. Pokud ale váháte, můžete si vybrat kombinaci obou, a zajistit si tím dostatečné zateplení v každém případě.

Mezi krokvemi

První a běžnější systém je ten, při kterém se izolační hmota vkládá mezi střešní krokve. Výhodou je menší náročnost, protože se provádí uvnitř v interiéru. Při dostatečné izolaci je někdy lepší přidat další vrstvu, která se vloží do pomocné konstrukce. To ale není podmínkou.
Hlavní nevýhodou je, že vám ubere nějaké místo uvnitř v prostoru, které zaplní právě izolační hmota.

Víte, na co si při zateplování střechy dát pozor?Zdroj: www.bigstockphoto.com

Nad krokvemi

Když zvolíte tuto možnost, zachováte uvnitř dostatek prostoru, který by jinak zabrala teplená izolace. Necháte tím vyniknout celou krásu interiéru bez vnitřních zásahů.
Na druhou stranu je to systém náročný na realizaci, a je proto nutné vybírat kvalitní firmu, která má s tímto postupem zkušenosti. Celá instalace probíhá venku na střeše, a tedy ve výškách. Vybírejte tam, kde se zaměřují na tzv. TOPROCK systém.

Systém TOPROCK může být řešením

Speciální systém TOPROCK se využívá při izolaci nad krokvemi, tedy v rámci venkovního zateplování šikmé střechy. Jedná se o speciální kovové držáky, které drží celé bednění a konstrukci zateplení vybudovanou nad původními krokvemi. Zajišťují dostatečnou oporu a kvalitní uchycení, ale také eliminují tepelné a akustické mosty i vznik plísní.

Možná už jste vybrali jiný systém zateplení podkroví. Pokud vám však nevyhovuje, není důvod k tomu nechat stále unikat teplo. Tepelnou izolaci lze předělat, případně dodělat i další izolaci, a zajistit si tak v domácnosti dostatek tepla.

Související články