Jste zde

Jak na tepelnou pohodu v interiéru? Pomohou kamna i žaluzie

tepelná pohoda Zdroj: Shutterstock
Chcete mít v interiéru vždy pohodu? Asi není jiná odpověď na tuto otázku, než že pochopitelně ano. Někdy však nemusí být úplně jednoduché si takovou pohodu zajistit, zejména pokud se bavíme o teplu.

25. 5. 2021

V Česku po velkou část roku není teplota příliš vysoko, tak musíme samozřejmě topit. V topné sezóně je to zcela nevyhnutelné, přičemž existují různé druhy vytápění a ne každému musí vyhovovat vše. Pár měsíců v roce je zase často teplo až příliš, kdy je zase důležité, abychom dokázali interiér efektivně ochladit.

Kamna nejsou jenom na okrasu

Pokud bydlíte v bytě, jste zpravidla odkázáni na způsob vytápění, který je zde instalován. Tady si moc nevyberete. Pokud však máte vlastní bydlení, kde můžete způsob vytápění přímo ovlivnit, máte daleko větší výběr. K vytápění nemusí sloužit pouze ústřední topení, ale efektivně lze vytápět například také kamny. Kvalitní krbová kamna totiž dodávají sálavé teplo, které je nám nejpřirozenější. Mnoho lidí má představu, že v případě krbových kamen se jedná o nějaké designové řešení či doplňkové vytápění. Výkonná kamna, která mají výkon několik kW, však dokáží efektivně vytápět celý dům, a to při zajištění dlouhé doby hoření. Vybírat si můžete mezi:

  • Klasickými kamny
  • Krbovými vložkami

Klasická kamna jsou nejjednodušší řešení, které prostě postavíte do interiéru a napojíte kouřovodem na komín. Vytápět ostatní části interiéru a jiné místnosti či patro můžete efektivně díky teplovzdušným průduchům. Vždy záleží na tom, jak je váš dům koncipován a jaké řešení potřebujete. Také dřevo můžete zpracovávat téměř bezpracně, pokud si pořídíte elektrické pily na dřevo. Vytápění dřevem je velmi levné a zároveň vám s krbovými kamny přijde do interiéru také trocha té romantiky.

A co v létě?

Jestli se chcete v létě naopak ochladit, nemusíte hned pořizovat klimatizaci. Může postačit efektivní stínění do oken. Vhodné mohou být vertikální žaluzie, které jsou zajímavým designovým doplňkem interiéru. Efektivnější, ale i a dražší řešení, pak přinášejí třeba venkovní žaluzie.