Jste zde

Chcete mít uklizeno i bez úklidu? Přečtěte si 4 tipy, jak na to

uklizeno bez úklidu Zdroj: Shutterstock
Kdo by nechtěl domácnost, která se snadno udržuje a i s minimálním úsilím vypadá pořád uklizeně? V článku vám poradíme, jaké změny provést v místnostech tak, abyste jejich úklidem netrávili mnoho času a přitom vypadaly pořád jako ze škatulky.

9. 7. 2021

Zredukujte množství textilií

V látkách se drží prach a roztoči – ať už mluvíme o kobercích, stínidlech, záclonách nebo závěsech. A ruku na srdce, málokdo z nás pere záclony víc než třikrát do roka či pravidelně vysává stínidla u svítidel. Zbavte se koberců tam, kde chodíte v botech (tedy určitě v předsíni) a zvažte, jestli by nestálo za to nahradit závěsy žaluziemi. Rovněž látková stínidla nahraďte takovými, která můžete snadno otřít vlhkým hadříkem. Vytírání a úklid hadrem navíc na rozdíl od luxování nevíří prach, a je proto z hlediska hygienických požadavků vhodnější.

Co můžete, zavěste na zeď

Toaleta, umyvadlo, skříňky, poličky, botník... Jakmile je zavěsíte na zeď a nebudou stát na zemi, získáte hned dva benefity – jednak opticky zvětšíte prostor a zadruhé si usnadníte úklid podlah pod nimi. Případně vybírejte nábytek s nožičkami, aby se pod ním dalo jednoduše vytřít.

Tip: Totéž platí o květinách. Pokud máte doma květináče na stojanech, co je takhle nahradit závěsnými nebo nástěnnými?

Vybírejte nábytek s velkým úložným prostorem

Pokud si chcete zjednodušit úklid, je potřeba minimalizovat počet „lapačů prachu“ v domácnosti. K tomu vám pomůže vhodná volba nábytku, kam většinu věcí uložíte. Báječné jsou vestavěné skříně, protože maximálně využijí prostor až ke stropu. Nebo prostorné komody, které se hodí jak do ložnice, tak do obýváku, kde mohou sloužit i jako podstavec pro televizi. Nebo místo, kam schováte všechny ovladače, časopisy a další věci, co se vám v obývacím pokoji běžně válí. Zamyslete se, jaké předměty je opravdu potřeba mít vystavené, a jestli by vzhledu interiéru neprospělo, kdyby byly uložené.

Zbavte se věcí, které nepoužíváte

Proveďte generální úklid. Svého šatníku, botníku, dětských hraček, ložního prádla a tak dále. Chápeme, že málokomu se do takového úklidu chce, ale věřte, že pak se vám bude lépe dýchat. A to doslova. Protože se zbavíte věcí, ve kterých se léta drží roztoči a prach. Přeberte své věci a zamyslete se – kdy jste daný kus oblečení naposledy měli na sobě? A jak je to dávno, kdy si vaše děti hrály s plyšáky, co leží v tašce ve vaší skříni? A opravdu využíváte všech 16 prostěradel v prádelníku? Nemilosrdně vytřiďte všechno, u čeho usoudíte, že někdo jiný využije lépe. A ideálně věci dejte buď do kontejneru na textilie (kromě veškerého textilu tam můžete odložit i staré hračky) nebo potřebným. Například do dobročinného obchodu Sue Ryder.

Aplikovat v praxi všechny tyto čtyři rady naráz by nebylo úplně snadné. Věřte ale, že stačí malé postupné změny a úklid bude čím dál jednodušší. A kdybyste měli pocit, že vás to uklízení příliš vyčerpává, vzpomeňte si na jedno úsloví: „V domácnosti musí být pořádek, aby byla rodina zdravá. A taky trochu nepořádek, aby byla šťastná.“

Související články