Jste zde

Až se jaro zeptá... Je čas připravit skleník a zkontrolovat zahradní nábytek

Zdroj: kokiskashop.cz

Zima se letos zatím nepředvedla. Sněhu bylo pomálu a na dveře už pomalu klepe jaro. Tak se na něj připravte. Na některé aktivity už je nejvyšší čas. Připravte skleník, zkontrolujte nábytek a opravte fóliovník!

13. 2. 2014

Co Čech, to zahrádkář. Minimálně podle aktuálních čísel, která říkají, že minimálně truhlík na balkoně mají asi čtyři miliony Čechů. A s blížícím se jarem jejich aktivita roste.

Zkontrolujte stav zahradního nábytku

Abychom si mohli v klidu a pohodě užít následující krásné slunečné počasí, měli bychom v první řadě zkontrolovat uložený zahradní nábytek, zda během zimy náhodou nedošlo k drobnému poškození.

Základem je otřít ho od prachu, dřevěný nábytek ošetřit patřičnými přípravky na dřevo, případně promazat šrouby. Pokud už vaše stoly a lavice došly značné úhoně, nebo jen vyšly z módy, je čas poohlédnout se po novém a vybrat si z nepřeberného množství ten, který bude vyhovovat vašim požadavkům.

Připravte skleník, blíží se jeho čas

Už nyní začínáme s přípravou skleníků na letní sezónu, abychom si mohli předpěstovat kvalitní sadbu. Ve skleníku zryjeme půdu, přidáme prosetý kompost a obohatíme půdu o draslík, dusík a fosfor. Pro dostatek propustnosti světla k rostlinám umyjeme skla z obou stran. Vyséváme ředkvičky, salát, pažitku, papriky, rajčata a rychlíme cibuloviny.

Stejně tak zkontrolujeme fóliovník, opravíme drobná poškození, upravíme stabilitu proti povětrnostním podmínkám a pokud počasí dovolí, zryjeme půdu a přihnojíme.

Péči věnujte i trávníku

Trávník vyhrabeme hráběmi, starší husté trávníky nejprve projedeme vertikutátorem, zejména tam, kde se tvoří travní plsť, která brání pronikání vláhy a živin ke kořenovému systému. Na takových místech bez ošetření pak bují plevel a vznikají houbová onemocnění. Vyšlapaná místa dosejeme.

Abychom si mohli začít užívat zahrady co nejdříve, i za drobné nepřízně počasí, existuje pro tyto příležitosti velký výběr zahradních stanů, které nás ochrání před drobným deštěm a větrem a v dalších dnech i před prudkým sluncem. Tyto stany mají široké využití, ať už v menším provedení jako zahradní altán, nebo větších rozměrů pro různé oslavy a párty.

Související články