Jste zde

Quilling: Vykouzlete z obyčejného papíru skvostné doplňky do bytu!

Zdroj: artboom.info

Potřebujete jen úzké proužky papíru, lepidlo, kolík a pak v začátcích spoustu trpělivosti. Výsledek ale stojí za to. Quilling je výtvarná technika, díky které můžete i z obyčejného bytového doplňku udělat skvost.

17. 2. 2017

Název quilling, který tak trochu láme jazyk, je odvozený od anglického slova quill – a vlastně tak trochu vysvětluje původ a celou tvůrčí techniku, která je postavená na navíjení úzkých papírových proužků na speciální kolíky, které nahradily původní husí brka.

quilling6

Tady už se pohybujeme téměř v profi rovině. Dokonalá hra s barvami, perfektní a pečlivá práce. Tady už je quilling téměř uměním. Zdroj: home-designing.com

Historie quillingu totiž sahá až do hlubokého středověku. Tuhle techniku používali mniši a jeptišky a papírovými spirálkami zdobili knihy a jejich přebaly. V novějších dobách pak byl quilling výsadou bohatších žen, které si tak krátily čas trávený doma, a dnes zažívá velkou renesanci.

Za málo peněz hodně muziky!

 

Pravda, pomůcky se lehce změnily, nicméně i tak je quilling finančně velmi nenáročná technika, která ale přináší ohromné výsledky.

quilling4

Výčet základních tvarů, které můžete vytvořit a následně je vzájemně nakombinovat. Zdroj: littlecircles.net

K tomu, abyste se mohli naplno vrhnout do tvorby, potřebujete tenké (obvykle o šířce mezi 4 až 7 milimetry) proužky barevného papíru. Ty si samozřejmě můžete sami nastříhat, ve výtvanických potřebách už je ale můžete rovnou koupit.

Další nezbytností je potom quillingový kolík, který nahradil původní brk. Seženete ho snadno na internetu, případně opět v potřebách pro výtvarníky a vyjde vás na zhruba sto korun. Alternativou pro začátečníky je špejle, kterou na jednom z konců naříznete, ale speciální kolík je praktičtější.

quilling7

Jako by to bylo namalované. Pokud se vám povede zvládnout techniku, může být konečný výsledek i takovýto. Zdroj: home-designing.com

Lepidlo, pinzeta a jdeme na věc!

Nutné je i disperzní lepidlo, které po zaschnutí zprůhlední, ideálně s tenkou hubičkou. A velmi vhodné jsou pro snadnější manipulaci pinzety a pinetky. A pak už jen šikovné ruce a trpělivost. Ti, kteří to s quillingem myslí vážně, si pořizují ještě kružnicové šablony (stojí zhruba padesát korun) a speciální hřebínek (takzvaný combing, který také stojí zhruba padesát korun).

quilling3

Tohle je tak trochu "tvořilkovský" kýč, ale jako nápad, od které se člověk může odrazit, je to fajn. Zdroj: whiteracoon.ru

Princip quillingu spočívá v tom, že vytváříte drobné papírové ruličky, které zafixujete lepidlem, vytváříte s nich slzičky, lístky, spirálky a další tvary – a to vše pak pomocí lepidla spojujete ve větší a složitější tvary. Quillingem se dříve zdobily hlavně přebaly knih, později našel uplanění na klenotnicích, ale i na urnách a dnes ho najdete třeba i na nábytku, na fotorámečcích, ale i volně zavěšený v prostoru, nebo v podobě šperků.

Inspirujte se ve videích!

Ostatně, další inspiraci vám přinášíme v podobě videí, jež jsme pro vás vybrali na internetu:

Vysvětlení základních technik a všeobecný úvod do quillingu obstará toto video:

Základem je zvládnout první a jednoduché techniky. Ty si nejlépe procvičíte třeba při výrobě těchto kvítků:

Trochu náročnější kvítka se naučíte podle tohoto videa:

A jak na práci hřebínkem vám přiblíží toto video:


 

Další inspiraci naleznete v těchto knihách:

 

já jsem quilling objevila před rokem tady blog.tvorilci.cz/rubriky/quilling/ a taky mi to celkem jde, si udělám vlastní blog na Lidé a pochlubím se :)

podla mna to moc prakticke nieje onedlho to bude plne prachu ako sa to asi bude cistit? tiez z pinzetou cely den????